‚Poprvé jí musíte říct Vaše Veličenstvo, pak stačí madam.‘ Před 26 lety navštívila Alžběta II. Česko

Byla to extraliga všech státnických návštěv. Zaměstnanci Pražského hradu se připravovali měsíce dopředu na příjezd královny Alžběty II. Stalo se tak před 26 lety. Nový stát, Praha a Václav Havel – to byly důvody, proč si britská panovnice zvolila, že z pouhých dvou zahraničních návštěv v daném roce povede jedna právě do České republiky.

Seriál Praha/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Havel, britská královna Alžběta II. a princ Filip po koncertě v Národním divadle v Praze 28. března 1996

Prezident Václav Havel, britská královna Alžběta II. a princ Filip po koncertě v Národním divadle v Praze 28. března 1996 | Zdroj: Reuters

„Na 1. nádvoří Pražského hradu se odbývá velkolepá scéna politického divadla. Její politická důležitost je nesporná, ale současně je to skutečně hlavně divadlo, podívaná,“ nejen rozhlasový reportér Karel Kyncl sledoval každý bod programu v třídenní návštěvě královny Alžběty a prince Filipa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 26 lety navštívila Alžběta II. Česko, připomíná redaktorka Pavlína Nečásková

Královský pár navštívil třeba Karlův most, Rudolfinum a Brno. Podle tehdejšího šéfa hradního protokolu Miroslava Sklenáře byla moravská metropole požadavkem britské strany, který tu českou překvapil.

„Nabízíte takovou klasiku: něco u Prahy, Český Krumlov, Litomyšl, Kutnou Horu. A oni řekli: ‚My chceme Brno.‘ To nás trochu překvapilo. Nechci urazit, ale proč? ‚Je to druhé největší město.‘ A ta návštěva měla fantastický úspěch. V Brně na náměstí byly davy lidí, podél trasy davy lidí. Pak jsme s Václavem Havlem byli v roce 1998 na návštěvě Velké Británie, byl oběd v Buckinghamském paláci, úzký kruh asi deseti lidí, seděl jsem u toho, a královna vzpomínala na přijetí v Brně,“ popsal Sklenář Radiožurnálu.

Audience knírače u královny

Začaly oslavy 70 let vlády britské královny Alžběty II. Trpěla menšími obtížemi, nezúčastní se mše

Číst článek

O tom, jak se chovat ke královně, se toho traduje mnoho. Britská strana ale podle Sklenáře tyto fámy mírnila. S pukrlaty a klobouky to nepřehánějte, na královnu smíte mluvit, jen jí neříkejte hlouposti a skutečně nikdy na ni nesahejte.

„Když poprvé potkáte královnu, musíte říct Vaše Veličenstvo, pak už jen říkejte madam. Když potkáte prince Filipa, musíte říct Royal Highness, pak už říkejte jenom sir. Samozřejmě když stojíte u královny, nestůjte k ní zády, ale asi k žádné ženě nestojíte zády úmyslně,“ popsal Sklenář.

„Pane prezidente, velice vám děkuji za uvítání, kterého se princi Filipovi a mně dostalo,“ řekla tehdy královna Alžběta II.

Jako správný dramatik chtěl Václav Havel vnést do návštěvy nějakou zajímavost a tou byla audience Ďuly u královny. Ďula byla knírač manželů Havlových.

Miroslav Sklenář tak musel britskou delegaci na toto překvapení trochu připravit: „Královna má ráda koně a psy, to by se jí mohlo líbit. Upozorňoval jsem ji, že Ďula byla poměrně ostrý pes, knírač, taky mě kousla. Kousla každého, kdo pracoval s Václavem Havlem, akorát záleželo jak moc a kdy. A oni odpověděli: ‚To se vůbec nebojte, královna to se psy umí.‘ A musím říct, že to se během návštěvy královna smála nejvíc. Ďula, která byla velmi ostrá, tak mi pak Václav Havel říkal: ‚To jste neviděl, že z královny měla respekt.‘“

V Česku poprvé a naposledy

Václav Havel v té době přitahoval do Česka mnohé významné osobnosti. Alžběta II. k nim bezesporu patřila. Také jako jedna z mála návštěv způsobila v celé zemi tak obrovský rozruch, za který byl první český prezident rád.

3:42

Prohlašuji, že celý můj život zasvětím službě vám, slíbila královna. Alžběta II. vládne Britům už 70 let

Číst článek

„Byl jsem tím velmi nadšen, protože jsem si uvědomil, že přece jen dříme v naší společnosti jakýsi smysl pro význam určitých autorit, pro význam znaků a symbolů, že si toto uvědomují, že si umí vážit takové návštěvy, která nebyla nikterak samozřejmá. Nestalo se, aby královna jela do státu, který existuje teprve tři roky. A je to velké uznání naší země a myslím, že to veřejnost cítila.“

Češi už nikdy Alžbětu II. na vlastní oči a ve své vlastní zemi zřejmě neuvidí. Pravidla hovoří jasně – královna poctí svou návštěvou jakoukoliv zahraniční zem během své vlády pouze jednou. Pak už se nevrací. A tuto možnost už si Česko vybralo 27. března 1996.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme