V Bratislavě začíná československá výstava. Je unikátním projektem ke 100. výročí založení republiky

České a slovenské národní muzeum se spojilo, stejně jako česká a slovenská vláda a výsledkem je československá výstava. Vzpomínky na společný stát k příležitosti 100. výročí jeho založení teď zaplnily Bratislavský hrad. A je to skutečně hodně vzpomínek.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před jedním z exponátů

Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před jedním z exponátů | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Mnichovská dohoda nebo takzvaná Deklarace Hácha-Hitler. Originály dokumentů, které zásadně předurčily dějiny Československa, jsou jedny z mnoha exponátů, z kterých při návštěvě výstavy člověka mrazí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší představitelé Česka a Slovenska zahájili v Bratislavě výstavu ke 100. výročí vzniku republiky. Více si poslechněte v reportáži Pavlíny Nečáskové.

Výstava není rozdělená na slovenskou a českou sekci. Je výpovědí společných dějin, ať už z hlediska politiky, kultury, architektury nebo společenského života.

Na to upozorňuje jeden z autorů výstavy Marek Junek. „Tady máme naprosto úžasné předměty, které patřily Kubišovi a Gabčíkovi, což je jeden velký československý příběh, který Čechy a Slováky spojuje. Takže jsou tady předměty přímo z výsadku, které tyto osobnosti nějakým způsobem charakterizují,“ popsal Junek Radiožurnálu.

Na Bratislavském hradě čeká okolo dvou tisíc exponátů včetně kožené bundy Milana Rastislava Štefánika, v které přišel o život, šaty Adiny Mandlové nebo prezidentské dekrety Edvarda Beneše.

Slovenský premiér Peter Pellegrini a jeho český protějšek v demisi Andrej Babiš při prohlídce výstavy ke 100. výročí založení Československa. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Podle prezidenta Andreje Kisky je důležité, že výstava vypráví jednotlivé příběhy, kterých jsou tisíce. „Je to výstava, která nevytváří ani legendy, ani mýty. Zrod Československa neprožívali všichni jeho občané stejně. Nejednou ho odlišně vnímali i Češi a Slováci,“ myslí si Kiska.

Slovenský prezident Andrej Kiska (vlevo), premiér Peter Pellgrini (vpravo) a jeho český protějšek v demisi Andrej Babiš na zahájení výstavy ke 100. výročí vzniku Československa. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Výstavu zahajovali premiéři. Ten český v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO, bratislavský rodák, vtipkoval o tom, že je pro něj Československo velmi specifickým tématem. „Já jsem takový specifický případ, tak to ani nechci moc komentovat,“ řekl Babiš.

Předseda slovenské vlády Peter Pellegrini připomněl, že tento rok je rokem československým a osmičková výročí se budou opakovaně připomínat nejen ve formě výstavy. „Kultivujme naše slovenskočeské a československé přátelství a spojenectví, protože v těchto složitých časech se navzájem velmi potřebujeme,“ řekl Pellegrini.

Premiéry vystřídají v Praze prezidenti, kteří budou výstavu slavnostně otevírat v září. Vzpomínky na Československo zároveň odhalí nově zrekonstruovanou část Národního muzea.

Slovenský premiér Peter Pellegrini a jeho český protějšek v demisi Andrej Babiš při prohlídce výstavy ke 100. výročí Československa. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme