Antický relikt na dně Černého moře. Archeologové objevili vrak starověké řecké lodi

Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké lodi. Plavidlo se potopilo kolem roku 400 před naším letopočtem a podle vědců je mimořádně dobře zachovalé, a to včetně stěžně a kormidla. Celkem odborníci při průzkumu černomořského dna našli na 60 vraků a nejvýznamnější objevy představí v dokumentu, který se v úterý poprvé promítne v londýnském Britském muzeu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt podmořských archeologů pročesává dno Černého moře, které je díky svému složení mimořádně příznivé pro uchování starověkých památek. V hloubce 150 metrů a vyšší tu totiž mořská voda obsahuje jen nepatrné množství světla a kyslíku, což znemožňuje život organismům, které by jinak zbytky vraků rozložili.

Pompeje možná zanikly později, než se udává. Datování může změnit nápis uhlem na zdi

Číst článek

Vrak lodi starý 2400 let se našel v hloubce dvou kilometrů asi 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Na záběrech vědců je vidět celý trup asi 23 metrů dlouhé obchodní lodi, a to včetně lavic pro veslaře.

„Nevěřil bych tomu, že je možné najít loď z antického světa, takřka nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Změní to naše porozumění dějinám mořeplavectví a antickému umění stavby lodí,“ citoval deník The Daily Mail vedoucího projektu Jona Adamse.

Už nyní archeologové došli k závěru, že tento typ lodi dosud znali jen z některých vyobrazení. Tím nejznámějším je zřejmě váza znázorňující scénu z Homérovy Odyssey, kterou uchovává právě Britské muzeum.

Stáří lodi odborníci určili pomocí radiokarbonové metody, vrak však budou prozkoumávat výhradně pomocí dálkově ovládaných ponorek. Vyzvedávat vrak nad hladinu podle nich nemá smysl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme