S nasazením života zachraňoval děti z tábora Buchenwald. V Třebíči Kalinu připomíná nová expozice

Nová expozice Děti Antonína Kaliny v Třebíči od čtvrtka připomíná židovské děti, které v koncentračním táboře Buchenwald zachránil třebíčský rodák Antonín Kalina. Navazuje na expozici o Kalinovi otevřenou před dvěma lety. Ústředním exponátem je kovaný strom života s listy a jmény 860 zachráněných dětí. Podrobně se expozice věnuje sedmi z nich a také pražskému lékaři Jindřichu Flusserovi, který Kalinovi se záchranou pomáhal.

Tento článek je více než rok starý.

Třebíč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice věnovaná Antonínu Kalinovi, která byla otevřena před dvěma lety

Expozice věnovaná Antonínu Kalinovi, která byla otevřena před dvěma lety | Foto: Petr Lemberk | Zdroj: MAFRA / Profimedia

K sestavení stromu přispěl seznam evakuovaných, který posloužil jako jeden z důkazů Kalinovy statečnosti před tím, než mu v roce 2012 in memoriam udělil Izrael ocenění Spravedlivý mezi národy.

Třebíč seznam získala od Naftali Fürsta, který je jedním ze zachráněných dětí. Strom v hodnotě asi 200 tisíc korun vytvořili žáci a učitelé Střední průmyslové školy Třebíč. Pracovali na něm kováři, pasíři a rytci. Včetně instalace jim výroba trvala asi 600 hodin.

Žena, která přežila Osvětim. Díky nacistickému lékaři se oddělila od sestry při cestě do plynové komory

Číst článek

Mezi zachráněnými dětmi, které expozice blíž představuje, byl i budoucí nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel, dlouholetý redaktor rádia Svobodná Evropa Pavel Kohn nebo maďarský spisovatel a držitel Nobelovy ceny za Literaturu Imre Kertész.

Výměna jmen

Kalina, který byl politickým vězněm v Buchenwaldu, pro záchranu dětí využíval funkci blokaře. Nasazoval při tom vlastní život. Využil toho, že od roku 1944 po bombardování v Buchenwaldu neexistovala centrální kartotéka vězňů. Dětem tak přiřazoval jiná, nežidovsky znějící jména.

Evidenci zapisoval tehdy ještě medik z pražské židovské rodiny Jindřich Flusser. Ten se stal po válce internistou a působil v nemocnici Na Bulovce, překládal německou poezii a napsal autobiografii Život na úvěr, ve které se vrací do válečných let.

Zemřel zachránce židovských dětí Georges Loinger. ‚Francouzskému Wintonovi‘ bylo 108 let

Číst článek

Flusser je trochu pozapomenutá osobnost, řekla Jaromíra Hanáčková, ředitelka třebíčského Městského kulturního střediska, které novou expozici spravuje. „On to byl, kdo vyměňoval židovská jména za křesťanská a mrtvé za živé a s nasazením vlastního života Kalinovi v jeho práci pomáhal,“ uvedla.

Kalinu pro českou veřejnost objevil až publicista Stanislav Motl. Do té doby se o jeho počínání za války vědělo jen v zahraničí. Kalina zemřel v roce 1990 ve věku 88 let a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.

V roce 2012 byl v Izraeli oceněn jako Spravedlivý mezi národy. V roce 2014 ocenil Kalinovy činy i prezident Miloš Zeman udělením státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně a v témže roce byl Kalina jmenován čestným občanem Třebíče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme