Apollón, Paris i kněžka Kassandra. Archeologové objevili v Pompejích ohromující umělecké fresky

Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní banketní sál s černými stěnami a mytologickými motivy z trojské války. Místnost objevili nedávno při vykopávkách na archeologickém nalezišti v blízkosti sopky Vesuv a nyní byla odhalena v celé své kráse, oznámilo ve čtvrtek podle agentury APA italské ministerstvo kultury.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové v Pompejích objevili ohromující umělecké fresky

Archeologové v Pompejích objevili ohromující umělecké fresky | Zdroj: Abaca Press / Reuters

Archeologové uvedli, že objevené fresky patří k nejkrásnějším, jaké se v troskách starověkého města našly. Téměř kompletní mozaiková podlaha místnosti obsahuje více než milion jednotlivých bílých dlaždic. Černý banketní sál je zhruba patnáct metrů dlouhý a šest metrů široký.

Stáří fresek a mozaiky lze odvodit na základě umělecké kvality, provedení a volby motivů. Převažuje totiž téma hrdinství. Znázorněni jsou bohové a hrdinové trojské války. Vedle Heleny Trojské a Parida je na zdech vyobrazena Kassandra, dcera Priama, společně s bohem Apollónem.

Na zachyceném výjevu se bůh snaží krásnou kněžku Kassandru svést. Podle báje mu Kassandra slíbila svou lásku, když ji Apollón obdaří věšteckým duchem. Když ho odmítla, její schopnost předpovídat jí zůstala, ale Apollón ji potrestal tím, že nikdo jejím věštbám nevěřil, ačkoliv se vždy beze zbytku naplnily.

Archeologové v Pompejích objevili ohromující umělecké fresky | Zdroj: Abaca Press / Reuters

Mytologické postavy na stěnách společenských místností měly zabavit hosty a sloužit jako předmět následných debat a hovorů, vysvětluje agentura APA. Objevený banketní sál vede k vnitrobloku, kde byla chodba pro služebnictvo, s dlouhými schody vedoucími do prvního patra budovy.

‚Obrovská zodpovědnost‘

Hlavní restaurátorka Roberta Priscová se tento týden snažila zabránit zřícení jednoho oblouku. „Zodpovědnost je to obrovská,“ zhodnotila.

„Máme vášeň a hlubokou lásku k tomu, co děláme. To, co tu odkrýváme a chráníme, přinese radost i dalším generacím, které přijdou po nás,“ vysvětluje restaurátorka.

Archeologický park Pompeje nedaleko Neapole, který je rovněž památkou UNESCO, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Itálii. Po římském Koloseu je druhou nejnavštěvovanější italskou pamětihodností.

Archeologové v Pompejích objevili ohromující umělecké fresky | Zdroj: Abaca Press / Reuters

Pompeje spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis zničila v roce 79 našeho letopočtu erupce sopky Vesuv. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlý popel a pyroklastický sediment věrně zachytil v posledních okamžicích života. Při neštěstí zemřelo na 3000 lidí. Město zavalené sopečným popelem bylo objevené až v 18. století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme