Ve Finsku se dodnes válí cvičné pumy, tanky i celá letadla z druhé světové války, vypráví archeolog

Mezinárodního výzkumu ve Finsku se zúčastnil archeolog války z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Tomáš Pancíř. Spolu s kolegy z jiných zemí se vydal po stopách válečných událostí let 1939 až 1945 na území této severské země. Jak Pancíř popsal budějovickému rozhlasu, některé okolnosti druhé světové války tam totiž ještě nejsou dobře zmapované.

Oulu/České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pancíř při výzkumu ve Finsku

Tomáš Pancíř při výzkumu ve Finsku | Zdroj: archiv Tomáše Pancíře

„Zkoumali jsme německé vojenské základny z období druhé světové války, kdy Němci spolupracovali s Finskem a vybudovali tam rozsáhlou síť vojenských táborů, výcvikových i zajateckých, dále letišť a podobně. Po odchodu ze země veškeré tyto komplexy vypálili,“ líčí Tomáš Pancíř.

Mezinárodní vědecký tým si dal za cíl tyto rozlehlé areály prozkoumat, zaměřit, přenášet do map, a tak přispět k dokumentaci a budoucí ochraně upomínek druhé světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s archeologem války Tomášem Pancířem o výzkumu ve Finsku

Ta neměla na území Finska jednoznačný průběh. „Na počátku, v letech 1939 až 1940, proběhla známá zimní válka, v níž Finsko válčilo s Ruskem. Následně kontinuální válka, kdy si Finové uzmuté území brali od Rusů zpátky, i za pomoci německé ofenzivy na východě,“ připomíná archeolog.

„A v závěru druhé světové války, v letech 1944 a 1945, pak došlo k méně známému konfliktu, který se  odehrál převážně na území finského regionu Laponsko. Finové se vymanili z německého područí a spolupráce a vytlačili Němce ze země. Podařilo se jim to i díky příměří, které naopak uzavřeli se Sovětským svazem právě za tímto účelem,“ dodává.

Hřbitov cvičných pum

K poznání o průběhu válečných událostí přispěli právě i vědci z mezinárodní expedice Luftgau Finland. Jejich cesta začala ve městečku Oulu, následně se pohybovali z místa na místo po vytipovaných lokalitách.

VIDEO: Dosud neznámé záběry ze srpnové okupace. Natočil je finský student, film schovával 50 let

Číst článek

„Začali jsme na velké vojenské základně Kemi, kde jsme mapovali nejrůznější zákopy, zemljanky, okopy, ale i pozůstatky někdejších hangárů a podobně. Zanášeli jsme je na mapu a vygenerovali model, aby se veřejnost dozvěděla, jak ta místa vypadala,“ popisuje archeolog války.

Tímto způsobem se vědci posouvali Finskem směrem na sever, do řídce osídlených oblastí Laponska až k polárnímu kruhu. „Nejsevernějším dosaženým bodem bylo druhoválečné letiště Kaamanen, kde člověk vidí nejrůznější ponechané automobily, rozstřílené motorky, kamna po Němcích,“ říká Pancíř.

V nepolíbené krajině leží ještě třeba i betonové cvičné pumy, na kterých Luftwaffe trénovala shoz. Těch je tam celý hřbitov, desítky až stovky kusů. Nebo se tam jen tak válel opuštěný německý tank,“ vypráví archeolog.

To už tady nikde není, u nás se po válce kov sbíral, protože byl nedostatkový, i dřevěné stavby si lidé rozebírali na otop. Ale tam, na dalekém severu, se válí i celá letadla. Ty památky tam dodnes leží, jako by je tam někdo nechal včera,“ dodává.

Eva Kadlčáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme