Možná jsme našli prsten Piláta Pontského, hlásí izraelští archeologové. Objevili ho náhodou

Bronzový prsten, který pravděpodobně patřil římskému prefektovi Pilátu Pontskému, archeologové z Izraele rozpoznali náhodou při zkoumání tisícovek předmětů z vykopávek z šedesátých let. Díky čištění a speciálnímu vybavení na něm našli vyrytou nádobu s vínem a nápis Pilatus.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jméno Piláta Pontského, který měl podle Bible rozhodnout o ukřižování Ježíše a vést proces s ním, archeologové rozluštili na prstenu pocházejícím z 50 let starých vykopávek. Předměty byly nalezeny v oblasti známé jako Herodion, která se nachází v Judské poušti nedaleko od Jeruzaléma, píše server Haaretz.com. Práce tehdy vedl profesor Gideon Forster.

Nalezené předměty byly nedávno předány k prostudování týmu doktora Roee Porath z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. 

Neobvyklé jméno

Prsten byl jedním z tisíce nalezených věcí a Pilátovo jméno na něm bylo objeveno až po důkladném očištění. Podle profesora Dannyho Schwarze z Hebrejské univerzity přitom bylo jméno Pilát v době Římské říše, ze které prsten pochází, velmi neobvyklé. „Z té éry nevím o žádném dalším Pilátovi a prsten ukazuje, že šlo o muže s vysokým společenským statusem a bohatstvím," citoval Schwarze server Haaretz. 

Podle archeologů je proto velmi pravděpodobné, že prsten skutečně patřil biblické postavě. Podoba pečetního prstenu navíc odpovídá římské kavalerii, ke které římský prefekt patřil. Pilát Pontský vládl provincii Judea mezi lety 26 a 36 a podle Bible je tím, kdo odsoudil Ježíše k smrti ukřižováním.

dbr, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme