Voda Nechranické přehrady klesla a archeologové našli středověké pohřebiště

Sucho na Nechranické přehradě pomohlo archeologům nově odhalit 64 hrobů z 12. století. Ze dna už vyzvedli za dobu, kdy na místě pracují, přes 170 koster lidí ze středověku.

Ústí nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě nalezená kůstka v jednom z hrobů na dně Nechranické přehrady

Právě nalezená kůstka v jednom z hrobů na dně Nechranické přehrady | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Hroby jsou z 11. a 12. století a podle odborníků by pohřebiště mohlo skrývat ještě jednou tolik ostatků. Unikátní místo mohou vědci opět zkoumat díky rekordnímu poklesu hladiny. Původně ji snížili vodohospodáři, aby mohli provést nutné opravy hráze. Voda ale klesla ještě o další tři metry kvůli suchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pomohlo archeologům snížení hladiny Nechranické přehrady - reportáž Lucie Heyzlové

„Tady už je to na holínky, voda stoupá poměrně rychle. No to už se nedá… Tady byl jeden hrob a támhle ty dva zálivy, to byly dva další hroby,“ ukazoval archeolog Jiří Crkal na dřevěné kolíky, které pomalu mizí pod hladinou vody v Nechranické přehradě.

Vědci tady totiž pracují už třetí sezónu a stále nejsou u konce. „Ty první sezóny se vyndalo 109 hrobů, letos 64. Takže poměrně velké pohřebiště,“ upřesnil Crkal.

Podle archeologů se  kvůli přehradě vůbec nedařilo pohřebiště najít, i když se podle místních pramenů vědělo, že existuje. Odhalila ho až ustupující voda.

Každá oprava přehrady dává archeologům šanci prozkoumat další část středověkého pohřebiště. To je výjimečné hlavně svou rozlohou a umístěním bezprostředně vedle historického sídliště. Loni tu archeologové dokonce objevili základy kostela.

Hladina Nechranické přehrady je o několik metrů níže než obvykle | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Fotografie hrobu a místo, kde byl na dně Nechranické přehrady nalezen | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme