‚Velmi významný objev.‘ Archeologové v Izraeli našli biblické fialové barvivo z doby krále Davida

Archeologové v Izraeli objevili kus obarvené fialové látky, jejíž původ datují do období vlády biblického krále Davida, kdy byla purpurová mnohdy dražší než zlato, píše zpravodajský web BBC.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je to vůbec poprvé, kdy archeologové na místě našli fialově obarvenou látku z biblického období | Zdroj: Twitter Ticia Verveer

Naama Sukeniková z izraelského památkového úřadu označila objev za velmi vzrušující a významný.

Fragment látky byl nalezen při vykopávkách v údolí Timna, asi 220 kilometrů jižně od Jeruzaléma, v lokalitě známé jako kopec otroků. Je to vůbec poprvé, kdy archeologové na místě našli fialově obarvenou látku z biblického období. Dosud tuto barvu objevili jen na ulitách měkkýšů a dobových kouscích keramiky.

V lese u Týnišťka našli hledači pokladů 300 dělostřeleckých min z druhé světové války

Číst článek

Ve starověku byl fialový oděv spojován s šlechtou, s kněžími a samozřejmě s panovníky, řekla Sukeniková. Nádherný odstín fialové, skutečnost, že nebledne, a náročnost výroby barviva, které se v nepatrném množství nachází v těle měkkýšů, to vše z něj dělalo nejvíce ceněné barvivo, které bylo mnohdy dražší než zlato, dodala.

Fialová je zmíněna ve Starém i Novém zákoně, mimo jiné v souvislosti s oděvy Ježíše a králů Davida a Šalamouna.

Barva okamžitě upoutala naši pozornost, ale bylo pro nás těžké uvěřit, že jsme našli pravou fialovou barvu z tak dávného období, řekl profesor Erez Ben Josef z katedry archeologie Telavivské univerzity.

Podle uhlíkového datování fragment látky pochází z doby kolem roku 1000 před naším letopočtem, kdy vládl král David a následně jeho syn Šalamoun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme