Archeologové zkoumali hrobku významného šlechtice a boháče Jana Jiřího ze Švamberka

Archeologové v Poběžovicích na Domažlicku zkoumají hrobku jednoho z nejbohatších a nejvýznamnějších šlechticů z počátku sedmnáctého století. Do krypty s ostatky Jana Jiřího ze Švamberka pod podlahou kostela v úterý nahlédli pomocí malé kamery.

Obrazem Pobřežovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrobku šlechtice objevili archeologové náhodou při průzkumu podloží kostela. „Víme, že je tam několik rozpadlých rakví a víme zcela bezpečně, že tam je jedna velká kovová rakev,“ vysvětluje geoinformatik Jiří Šindelář.

Obraz z hrobky sledují na monitoru i historici. „Na tom měděném plechu se ten obraz zachová daleko lépe, než kdyby se maloval na cín,“ okomentoval barevnou podobiznu na víku rakve archeolog Pavel Břicháček.

Průzkum krypty s ostatky Jana Jiřího ze Švamberka bude pokračovat i dál. Archeologové s historiky se zaměří například na kovové lebky, které zdobí stěny rakve. Hledat budou taky erb Švamberků.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme