Archeologové budou u Turnova do podzimu odhalovat 3000 let staré sídliště

Pozůstatky sídliště z období 1000 let před naším letopočtem se zřejmě ukrývají pod parcelami v Přepeřích u Turnova, kde by mělo stát sedm rodinných domů. Archeologové z turnovského muzea budou území zkoumat do podzimu. Záchranný výzkum začal tento týden, řekl archeolog Jan Prostředník. Liberecký kraj na vykopávky uvolnil zhruba milion korun.

Turnov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické vykopávky (ilustrační foto)

Archeologické vykopávky (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Archeologové jsou o existenci zhruba 3000 let starého sídliště přesvědčení díky nálezům ze tří sousedních parcel, kde se dělaly výkopy pro kanalizaci a vodovod. „Zachytili jsme tam kulturní vrstvu z pozdní doby bronzové a starší doby železné,“ uvedl archeolog. Podle něj v zemi objevili pozůstatky několika zásobních objektů, které sloužily jako sila. Svědčí o tom nalezené obilí.

Největší místo rituálního obětování dětí. Archeologové našli v Peru hrob se 140 ostatky

Číst článek

Turnov a jeho okolí je považováno za místo nejstaršího osídlení v Libereckém kraji a nálezy z dřívějších období tam nejsou neobvyklé. Jeden význačnější nález mají archeologové z letošního roku z jiného místa v Přepeřích.

„Objevili jsme tam pozůstatky sídliště z mladší doby kamenné,“ uvedl Prostředník. V zemi byly kamenné sekerky, fragmenty nádob či rozpadlá pec. Podle archeologa to bylo obvyklé sídliště té doby. „Podobné jsme zkoumali kilometr odtamtud při archeologickém průzkumu na Kamaxu v roce 2008, jiné v Maškově zahradě v Turnově. Je to další skládačka do mozaiky,“ dodal.

Archeologové letos zkoumali také některá místa přímo v Turnově, zřejmě nejzajímavější jsou nálezy z Palackého ulice v centru města. „Objevili jsme linii renesančních domů, které zanikly při požáru někdy v 18. století. Vedle domů byla nalezena i odvodňovací štola, o které se nevědělo a která propojovala náhon s Jizerou,“ uvedl Prostředník.

Štola je podle něj zřejmě ze začátku 18. století. V Palackého ulici archeologové nalezli i původní pilíř mostu. „Takže víme, že náhon měl jinou dimenzi než dnes. Byl o tři metry posunut z města ven,“ dodal archeolog.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme