Archeologové vyzdvihli poblíž Káhiry 27 zachovalých sarkofágů. Zakopány byly před 2500 lety

Archeologové odhalili celkem 27 sarkofágů zakopaných před více než 2500 lety na starodávném pohřebišti v Egyptě. Nález učinili v nově objevené studni v Sakkáře asi 30 kilometrů jižně od metropole Káhiry, informoval server BBC.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle expertů je nález sarkofágů u Káhiry jeden z největších svého druhu (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Třináct zdobených rakví nalezli vědci již před několika týdny, následně však narazili na dalších 14. Nález je podle expertů jeden z největších svého druhu.

Na zveřejněných fotkách jsou vidět barevně malované a dobře zachovalé dřevěné rakve a další menší artefakty. V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis.

Unikátní hlava Kelta se vrací do oblasti, kde ji našli. Lidé si ji mohou prohlédnout v muzeu na Rakovnicku

Číst článek

„Úvodní ohledání naznačuje, že jsou tyto rakve zcela zavřené a nebyly otevřeny od doby, kdy je pohřbili,“ uvedl ve vyjádření egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání.

Na místě nyní pokračují výkopové práce a experti se snaží zjistit více podrobností o původu sarkofágů. Ministerstvo uvedlo, že se chystá zveřejnit „další tajemství“ na tiskové konferenci v příštích dnech.

Egypt se v posledních letech snaží více propagovat své archeologické nálezy, aby oživil ochabující turistický průmysl, který je zásadní pro ekonomiku země, poznamenal server BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme