'Armáda by víc nevydržela.' Šestidenní válka před 50 lety definitivně změnila Blízký východ

Před 50 lety chtěl Izrael použít jadernou bombu. Právě začala šestidenní válka a židovský stát bojoval o svou existenci. Dosud utajované svědectví zesnulého izraelského generála Jicchaka Jákova přinesl americký deník The New York Times. Jaderný výbuch byl plánován na egyptské Sinaji a měl arabské země odstrašit. Po bleskovém úspěchu izraelské armády už ale nebyl zapotřebí. Na šestidenní válku se na Blízkém východě vzpomíná i česky.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira/Jeruzalém/Betlém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Karímek, ten měl rok, a tak jsem zrovna věšela plínky tehdy na balkóně. A teď tady létala letadla a já říkám 'Proboha, vždyť to je izraelské letadlo!'. Tam, jak je ten minaret, tak ho oblétal úplně nízko a letěl a střílel na Triumph," vzpomíná na překvapivé izraelské nálety Jarka Ezzatová, nejstarší česká krajanka v Káhiře.

„A tady na všech těch domech byly nahoře protiletadlové střílny. Lidi chodili normálně po ulici a smáli se. A v tom mně volá kamarádka a říká: 'Jarko, je válka. Sbal se a jdi dolů.'"

Nalevo snímek z roku 1967 zachycuje ženy stojící při návštěvě Zdi nářků v samostatné sekci. Snímek vpravo ukazuje nejsvatější modlitební místo v roce 2017. | Zdroj: Reuters

Manžel paní Jarky přednášel na univerzitě v Suezu, kam se pomalu blížila izraelská armáda: „On, jak byl v tom Suezu, tak když už to tam zabrali, chtěli odtamtud utéct, ale neměli žádný autobus. Pak jim Petrol Company dala nějaké auto, a oni jeli a představte si, že izraelská letadla ostřelovala všechna ta auta a autobusy. Manžel říkal, že vyskočili, že se někde schovali, a nakonec se sem nějak dostali, přijel sem večer a potom tam už zpátky jet nemohl."

Izraelské nálety letadly preventivně zlikvidovaly celé egyptské letectvo ještě na zemi. Trvalo to jen pár hodin. Egyptské vedení nechtělo svým lidem porážku přiznat: „Rozhlas lidem tvrdil, že jsme válku vyhráli a že Izrael udělal obrovskou chybu, že všechno skončilo naším vítězstvím během pouhých šesti hodin. Ve skutečnosti byla pravda přesně opačná," vzpomíná podporučík egyptské armády ve výslužbě Baššír Saffár, který sloužil za války jako lékař, daleko od fronty.

Na horním snímku je vidět velitel Motta Gur s jeho brigádou pozorující Chrámovou horu ze svého stanoviště na Olivové hoře těsně před útokem na Jeruzalém během šestidenní války. Druhý snímek zobrazuje stejné místo v roce 2017. | Zdroj: Reuters

I přes propagandu pro veřejnost ale vojáci věděli své: „Po prvním dni nám začala docházet skutečnost. Pochopili jsme, že všechno skončilo. Skončilo naší drtivou porážkou, jakou jsme si vůbec nedokázali představit."

Potupná prohra měla na příslušníky egyptské armády těžký psychologický dopad: „Důstojníci páchali sebevraždy. Já jsem sloužil u největší vojenské jednotky v Alexandrii. Šestnáct důstojníků, mladých kluků, si tam střelilo kulku do hlavy," říká vysloužilý egyptský důstojník Bašír Saffár. Ani 50 let od porážky se mu o událostech nechce moc mluvit.

Izraelská armáda útočila na arabské jednotky, aby převzala kontrolu nad kopci obklopujícími Jeruzalém. Snímky porovnávají stejné místo v roce 1967 a 2017. | Zdroj: Reuters

Izraelci na druhé straně fronty měli zpočátku velké obavy z paktu několika arabských armád. „Já měl dvě dcery. Obě byly na vojně, takže ty zprávy z armády k nám došly. Nemyslím, že bylo jasné, že bojovat budou všichni spolu," líčí události června roku 1967 Hugo Marom, vysloužilý pilot izraelského letectva a také jedno z takzvaných Wintonových dětí.

Úvodní hodiny války ale přinesly Izraelcům úlevu. „Díky tomu prvnímu dni, kdy zaútočili při snídani v egyptském letectvu, všichni byli na snídani. Přitom to byl nápad jednoho z mých žáků - zaútočit, než začnou létat."

Na horním snímku jsou Palestinci u Skalního dómu v roce 1967, dolní snímek zachycuje stejné místo v roce 2017. | Zdroj: Reuters

Izraelská letadla svým nízkým letem unikla egyptským radarům. Podle Hugo Maroma byl pro úspěch Izraele rychlý průběh války klíčový. „Já myslím, že izraelská armáda, letectvo, by dalších šest dní nevydržely."

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 50 lety se nadobro změnil Blízký východ. Šestidenní válka přinutila arabské státy uznat existenci Izraele. V Káhiře natáčel zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Podobně vzpomíná na tehdejší nejistotu Danny Morgenstern, který byl v šestidenní válce jako izraelský voják s pozemními jednotkami na Sinaji: „Celkem jsme byli 18 let starý stát. Většina obyvatelstva byli noví přistěhovalci. Neměli práci, neměli kde bydlet, neměli peníze, neuměli tu řeč. A tu válku jsme my nezačali. Oni ji začali. Podařilo se nám to, ale byl to velký zázrak."

Izrael obsadil během šestidenní války celý Sinajský poloostrov, Golanské výšiny i Západní břeh Jordánu. I tamní Palestinci pocítili lživou propagandu egyptských médií: „Sedmého večer před západem sluncem jsme viděli tanky. Bratr říkal, že jsou jordánské, nemysleli jsme si, že jsou všechny izraelské. My jsme poslouchali rádio al-Arab z Káhiry a to lhalo a lhalo," vzpomíná v Betlémě palestinský právník Abdalláh Abú Íd.

Štěpán Macháček, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme