Před 77 lety se uzavřel příběh operace Anthropoid, čeští parašutisté provedli atentát na Heydricha

Přesně před 77 lety provedli čeští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten zemřel o několik dní později v nemocnici. Parašutisté z místa utekli a schovávali se v Praze. Němcům se je nakonec podařilo vypátrat v kostele svatých Cyrila a Metoděje, kde po několika hodinové přestřelce spáchali sebevraždu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsadek Anthropoid – rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou útoku, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Vybraná dvojice tvořená Gabčíkem a Kubišem na Heydricha zaútočila 27. května 1942.

Heydrich, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zemřel na následky 4. června.

Okamžitě po akci bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy. Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z členů britských výsadků.

Martin Karlík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme