Aténská Akropole je díky novému chodníku přístupná i vozíčkářům. Archeologové zuří

Vášně a rozhořčení budí v Řecku několik posledních měsíců nová betonová cesta vedoucí na aténskou Akropoli. Zatímco úřady stavbu hájí tím, že chodník zpřístupní památku zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO vozíčkářům, podle kritiků cesta narušila klasickou harmonii místa, napsala dnes agentura Reuters.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betonový chodník před řeckou Akropolí | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

„Naším cílem bylo, aby tato památka, symbol západní civilizace, byla přístupná i lidem se sníženou mobilitou,“ uvedla řecká ministryně kultury Lina Mendoniová, která Akropoli navštívila v úterý večer.

„Viděla jsem vozíčkáře, kteří nahoru přijeli poprvé a byli šťastní,“ řekla Mendoniová. „Myslím, že bychom z toho měli být potěšeni i my, protože činit ostatní šťastné je možná stejně důležité jako chránit náš kulturní majetek,“ dodala ministryně.

Otevřeno pro všechny. Nový výtah na Akropolis usnadní výstup lidem s pohybovým postižením

Číst článek

Nový betonový chodník, který nahradil předchozí cestu ze 70. let, se veřejnosti otevřel v březnu. Je položen na umělé membráně, která chrání starověké kameny pod ním a umožňuje snadné odstranění, ubezpečil šéf projektu Manolis Korres, který se na restaurátorských pracích na aténské památce podílí od roku 1975.

Někteří archeologové či zástupci levicové opozice se však domnívají, že chodník nebyl nainstalován s dostatečnou péčí o drahocennou kulturní památku. Opoziční vůdce Alexis Tsipras minulý měsíc konzervativní vládu vyzval, aby „přestala týrat (řecké) kulturní dědictví“. Stavební úpravy na Akropoli přirovnal ke změně krajiny u přírodní památky.

„Restaurování je kontroverzní proces: některé problémy řeší, ale další vytváří,“ uvedl Korres, podle kterého „jakýkoliv zásah vytváří estetické problémy, což restaurátoři ví“.

Akropolis je dominantou Atén už více než 3000 let. Na vrcholu sezony skalnaté návrší s nerovnými cestami, které dláždí kameny ohlazené za stovky let nohama návštěvníků, navštíví i tisíce lidí denně. Většina z nich na 160 metrů vysoký kopec vystoupá pěšky. Kromě přístupu pro vozíčkáře je nyní při cestě na Akropoli možné použít výtah nebo golfová vozítka s 3D modelem areálu, který umožní užít si památku i lidem s vadami zraku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme