‚Lidé si mohli vybrat i peníze, které neměli.‘ Před třiceti lety začal v Česku fungovat první bankomat

Před třiceti lety se v tehdejším Československu hroutil komunistický režim. Kromě toho ale došlo ještě k jedné změně, jejíž důsledky pociťujeme i dnes. V centru Prahy přímo na Václavském náměstí spustila prvního prosince Česká státní spořitelna pro běžné klienty historicky první bankomat v zemi. V současnosti si z něj peníze už nevyberete, protože nefunguje, a místo na Václavském náměstí ho najdete ve sklepě České spořitelny.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První bankomat vypadal skoro jako ty dnešní, měl jen velmi úzký trezor na peníze

První bankomat vypadal skoro jako ty dnešní, měl jen velmi úzký trezor na peníze | Zdroj: Česká spořitelna

První bankomat, který v Česku fungoval, se nyní tísní ve sklepě. „Tohle to je první bankomat v České spořitelně. Dřív se nepoužívalo slovo bankomat ale peněžní automat,“ říká technik bankomatové sítě České spořitelny Tomáš Hloušek.

Menší banky v Česku rozšiřují síť vlastních bankomatů. Umožní například vklady i v eurech

Číst článek

Je trochu větší než ty současné, ale jinak byste na něm našli vše, co znáte - displej nebo číselná klávesnice. „Je tedy trezor, velmi tenký,“ ukazuje Hloušek. „Dávaly se tam pouze československé stokoruny a padesátikoruny, tam byl denní limit tisíc korun na výběr, což odpovídalo zhruba třetině platu,“ dodává.

Bankomat tehdy pracoval v takzvaném off-line režimu. „To znamená, že nebyl připojen na žádný centrální počítač, veškeré transakce se děly uvnitř toho bankomatu, zapisovaly na disketu. Ty diskety se sehrávaly do centra, tam se zjišťovalo, jestli ten člověk je v debetu, nebo není a kolik si vybral,“ vypráví. „Lidé si mohli vybrat i peníze, které neměli,“ doplnil.

První rok, tři stroje

V roce 1989 zprovoznila Česká spořitelna celkem tři bankomaty. O rok později jich měla celkem 69. Další vývoj popisuje Jan Borecký, který má ve spořitelně rozvoj bankomatové sítě na starosti. „Tisící bankomat jsme měli v roce 2002. A dnes jich mámě téměř 1500,“ podotýká Hloušek.

Bankomaty po revoluci zaváděly taky další finanční domy. Vedle Spořitelny jich mají v současnosti nejvíc ČSOB a Komerční banka. Ta dokonce jako první česká banka propojila bankomat v online režimu se systémem banky. Celkem v Česku funguje zhruba pět a půl tisíce těchto přístrojů.

Roční úrok 200 procent a navíc zaplacené desítky tisíc. Člověk v tísni porovnal nabídky úvěrových firem

Číst článek

Kvůli bankomatům finanční domy taky upravovaly služby na pobočkách, připomíná výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. „Výběr hotovosti na přepážce a vlastně obslužnost klientů s lidským faktorem. Když se umisťovaly bankomaty tam, kde bylo možné očekávat poptávku, tak si na to lidé začali zvykat a omezili návštěvy na pobočkách pro výběr hotovosti,“ popsal.

Hotovost není na ústupu

Navzdory rozvoji bezhotovostních plateb - třeba pomocí mobilů nebo hodinek - ale banky stále rozmísťují bankomaty nové. Podle Kotlána hotovost rozhodně není na ústupu.

„Ta společnost nějakým způsobem směruje k bezhotovostnímu režimu. Nicméně hotovost tady bude sehrát stále ještě významnou roli, zejména pro určité skupiny obyvatel. Objevují se i snahy zajistit bankomaty v menších městech nebo na vesnicích, kde se kolikrát zruší i pošty,“ připomněl.

Že hotovosti mezi Čechy neustále přibývá, potvrzují taky čísla České národní banky. Každý rok objem bankovek a minci v oběhu překoná rekord. Na konci minulého roku to bylo téměř 620 miliard korun.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme