Věci nalezené v Bánovském pokladu patřily pravěké velmožce od Jantarové stezky, zjistili vědci

Bánovský poklad z 6. století před naším letopočtem zkoumají odborníci už několik let. Nyní jejich závěry publikoval americký vědecký časopis Journal of Archaeological Science.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bánovský poklad z 6. století před naším letopočtem

Bánovský poklad z 6. století před naším letopočtem | Zdroj: Archeologický ústav AV ČR Brno | ©

Šest let zkoumali odborníci takzvaný Bánovský poklad. Předměty z 6. století před naším letopočtem byly objeveny v roce 2017 v Bánově na Uherskobrodsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Bartík o Bánovském pokladu

Poklad byl podle vědců záměrně uložený do země během rituálu - to je jeden ze závěrů studie, kterou zveřejnil i prestižní americký časopis Journal of Archaeological Science.

Kromě železné sekery a keramické nádoby, do níž byla část předmětů vložena, se Bánovský poklad skládal zejména ze součástí bohatého ženského kroje v podobě bronzových šperků s až dvěma tisíci jantarových korálků.

Podle zjištění vědců z Archeologického ústavu Akademie věd ČR nalezené věci patřily ženě – zřejmě velmožce, která se navíc pohybovala mezi tehdejší elitou, jež dohlížela na část Jantarové stezky. Podle jednoho z autorů vědecké studie Jaroslava Bartíka pocházely nalezené předměty ze starší doby železné a jantar měl původ v Pobaltí.

Bánovský poklad je možno vidět v nové stálé expozici Pravěk Uherskohradišťska v Památníku Velké Moravy Slováckého muzea ve Starém Městě.

Leona Nevařilová, Růžena Vorlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme