‚Nebyli jsme schopní ho oživit.‘ Před 40 lety zemřel John Lennon, jeho vrah je stále ve vězení

Nejen milovníci Beatles prožili před 40 lety šok. Na následky střelných zranění tehdy zemřel John Lennon. Stalo se to v New Yorku na Manhattanu na 72. ulici. Před domem Dakota Apartments, kde tehdy Lennon s manželkou Yoko Ono a pětiletým synem Seanem bydlel. Vrahem byl jeden z jeho fanoušků, který ho zároveň i nenáviděl.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako první přinesla smutnou zprávu televize NBC, která kvůli ní přerušila zábavný program. Po oznámení skonu Johna Lennona se vrátila k vysílání předem natočené show.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro příznivce skupiny Beatles byl 8. prosinec 1980 smutným dnem. Zemřel John Lennon. V New Yorku ho před domem kde bydlel, zastřelil jeden z jeho fanoušků. Zpráva o tom rychle obletěla svět

Miliony diváků televizní stanice ABC se o úmrtí Johna Lennona dozvěděly během zápasu amerického fotbalu mezi New England Patriots a Miami Dolphins. Komentátor Howard Cosell stačil informaci oznámit v krátké komerční přestávce s odkazem, že víc se diváci dozvědí po skončení zápasu ve zprávách.

Americké televize přinesly vyjádření doktora Stephena Lynna, který zraněného Lennona v Rooseveltově nemocnici přijímal. Zpěváka zasaženého čtyřmi střelami už nešlo zachránit: „Byl mrtvý už při příjezdu do nemocnice. Podnikli jsme několik pokusů o jeho resuscitaci. Ale i přes velké úsilí několika lékařů a provedení mnoha zákroků jsme nebyli schopní pana Lennona oživit.“

Lennonova rodná Velká Británie se stejně jako zbytek Evropy o jeho smrti dozvěděli 9. prosince ráno. Vražda se totiž v New Yorku odehrála v pondělí 8. prosince před jedenáctou večer, když se John Lennon a Yoko Ono vraceli z nahrávacího studia.

Před 40 lety zastřelil Johna Lennona. Letos Chapman pojedenácté marně žádal o propuštění

Číst článek

Zprávu o tragédii tehdy přinesl i Československý rozhlas: „Jak jsme vás už informovali, byl v noci na dnešek v New Yorku zavražděn zakladatel a člen legendární anglické beatové skupiny The Beatles John Lennon. Před luxusním domem Dakota blízko Centrálního parku se shromáždilo několik tisíc fanoušků, takže se zastavila i doprava. Podle oznámení policie je vrahem pětadvacetiletý fotograf z Honolulu Marc David Chapman.“

Vrah Lennona zabil, aby se proslavil. Také se mu nelíbila Lennonova slova o lásce a míru. V srpnu 1981 si Marc Chapman vyslechl verdikt soudu. „K trestu odnětí svobody na doživotí byl v New Yorku odsouzen Marc Chapman, vrah známého zpěváka a skladatele, bývalého člena skupiny Beatles Johna Lennona,“ tak o rozsudku informoval tehdejší Československý rozhlas.

Chapman mohl být podmíněně propuštěn po 20 letech žaláře. Žádal o to už několikrát, naposledy letos v létě. Žádost byla zamítnuta.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme