Belgie vrátí umělecká díla získaná v době koloniální nadvlády v Kongu. ‚Nepatří nám to,‘ míní státní tajemník

Belgie vrátí ukradená umělecká díla z doby své koloniální nadvlády v Kongu. V úterý to řekli zástupci belgické vlády. Země se tak přidá například k Německu nebo Francii. Ty se před několika měsíci zavázaly navrátit cenné artefakty Nigérii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královské muzeum pro střední Afriku v belgickém Tervurenu započne několikaletý proces vrácení ukradených uměleckých předmětů Demokratické republice Kongo. Píše to agentura Reuters. Belgie artefakty do Afriky nebude posílat hned. Demokratické republice Kongo ale předá vlastnické práva.

Nigérie dostává zpět cenné artefakty. Nejprve od Německa a Francie, teď z New Yorku

Číst článek

Muzeum bylo v minulosti pod palbou kritiky za nepřesné vykreslení koloniální minulosti Belgie na území dnešní Rwandy, Burundi a právě Demokratické republiky Kongo. I proto prošlo před pár lety renovací za 66 milionů eur.

Podle Belgie si konžské autority uvědomují větší zájem a také vhodnější infrastrukturu pro expozice v Belgii. „Věříme, že budeme schopni spolupracovat s konžskými autoritami, abychom si mohli předměty ponechat v Belgii na základě dohod o půjčce,“ přiblížil generální ředitel muzea Guido Gryseels.

Od pozdního 19. století do roku 1960, kdy skončila belgická nadvláda nad územím, byly z regionu odvezeny tisíce uměleckých děl. Ty zahrnují například dřevené sochy, masky ze slonoviny nebo hudební nástroje. „Přístup je velmi jednoduchý: vše, co bylo získáno nelegitimními prostředky, krádeží, násilím, drancováním, musí být vráceno,“ prohlásil státní tajemník Belgie Thomas Dermine. „Nepatří nám to.“

Spousta artefaktů muzea má ovšem nejasný původ. Vedení proto doufá, že se podaří s pomocí vědců a expertů předměty identifikovat a oddělit ty, které muzeum získalo legálně.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme