‚Přispějeme k nápravě bezpráví.‘ Berlínské muzeum vrátí na Nový Zéland mumifikované maorské hlavy

Berlínské Etnologické muzeum vrátí Novému Zélandu dvě tetované a mumifikované hlavy maorských mužů, které mělo ve sbírkách déle než sto let. O navrácení těchto hlav známých jako toi moko z celého světa se Nový Zéland snaží již řadu let.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z mumifikovaných hlav maorských mužů v novozélandském muzeu

Jedna z mumifikovaných hlav maorských mužů v novozélandském muzeu | Foto: Nickmard Khoey Historical Archive | Zdroj: flickr.com | CC BY-NC 2.0,©

Žádost dostal Berlín loni od novozélandského národního muzea Te Papa, které je repatriacemi od roku 2003 pověřeno novozélandskou vládou. Maorské hlavy vlastní Nadace pruského kulturního dědictví (SPK), ke které Etnologické muzeum patří. Jedna byla získána v roce 1879, druhá v roce 1905.

Tábořiště lovců mamutů na Hradecku. Amatérský archeolog objevil artefakty staré 20 000 let

Číst článek

„Toi moko byly vráceny již z řady muzeí po celém světě. Práce Te Papa je působivá. Jsem rád, že také my budeme moci přispět k nápravě bezpráví, když už ho nemůžeme vzít zpět,“ řekl šéf SPK Hermann Parzinger.

Návrat hlav na Nový Zéland se uskuteční co nejdříve, přesný termín ale Nadace pruského kulturního dědictví nesdělila.

S návratem hlav souhlasí i Alexis von Poser z vedení Etnologického muzea, podle kterého se předci Maorů dostanou zpět do země svého původu.

V minulosti si rodiny zesnulých významných maorských představitelů nechaly vypreparovat jejich hlavy s obličejovým tetováním, které pak uchovávaly. O tyto hlavy se v 19. století během kolonizace zajímali sběratelé.

Kvůli evropské poptávce byli v té době záměrně tetováni i otroci či váleční zajatci, kteří byli následně kvůli trofeji zabiti, uvedla Nadace pruského kulturního dědictví. Maoři to považují za znesvěcení symbolu, který toi moko v jejich kultuře představují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme