‚Ikona Divokého Západu.‘ Revolver, který zabil Billyho the Kida, vydražili za šest milionů dolarů

Aukční síň Bonhams v Los Angeles v pátek za šest milionů dolarů (zhruba 130 milionů korun) vydražila zbraň, kterou byl zastřelen americký psanec Henry McCarthy, známější pod přezdívkou Billy the Kid. Revolver značky Colt se tak prodal za dvojnásobek ceny, kterou předpokládali odborníci, uvedla agentura Reuters.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň Bonhams v Los Angeles v pátek za šest milionů dolarů vydražila zbraň, kterou byl zastřelen americký psanec Henry McCarthy, známější pod přezdívkou Billy the Kid | Zdroj: Bonhams

Zbraň pocházela ze sbírky předmětů Divokého západu, kterou sestavili texaští manželé Jim a Theresa Earlovi.

Muž z Náchodska si splnil životní sen a doma ve stodole postavil dostavník z dob Divokého západu

Číst článek

Po jejich smrti se ale potomci rozhodli sbírku rozprodat a do prodeje nabídli také pistoli, kterou aukční síň označila za „nejvíce ikonický předmět Divokého Západu“. Odborníci se domnívali, že zbraň se vydraží za dva až tři miliony dolarů, konečná cena však byla výrazně vyšší.

Revolver patřil šerifovi Pattovi Garrettovi, který s ním zastřelil známého psance v obci Fort Summer v červenci roku 1881. Šerif po pistolníkovi, který podle příběhů zabil až 21 lidí, začal pátrat poté, co byla na Kida vypsána odměna 500 dolarů.

Nejprve se mu podařilo muže zatknout. Poté, co zločinec utekl z vězení, kde čekal na trest smrti, ho Garrett znovu vystopoval a zastřelil ze zálohy.

Příběh si od té doby získal oblibu a zastoupení v populární kultuře, vznikly například filmy Pat Garrett a Billy Kid či Mladé pušky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme