Nejstarší namalované zvíře objevili vědci v jeskyni na Borneu. Rudý býk je starý nejméně 40 000 let

V odlehlé jeskyni v Indonésii bylo nalezeno zatím nejstarší vyobrazení podoby zvířete. Rudá silueta tvora podobného býku je stará nejméně 40 000 let, a je tak o něco starší než podobná kresba nalezená v jeskyních ve Francii nebo Španělsku. Napsal to ve svém posledním vydání časopis Nature.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V odlehlé jeskyni v Indonésii byla nalezena zatím nejstarší vyobrazení podoby zvířete. Rudá silueta tvora podobného býku je stará nejméně 40 000 let. | Foto: AFP PHOTO / NATURE / LUC-HENRI FAGE/KALIMANTHROPE.COM | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dosud se věřilo, že jako první podobu zvířat ztvárnili naši předkové v Evropě, ale nález v Indonésii a dřívější objevy v jihovýchodní Asii tuto hypotézu zpochybňují, píše se v článku.

Amazonie byla osídlenější než se myslelo, ukazují nové satelitní snímky

Číst článek

Jeskyně na Borneu jsou jako místo prehistorických maleb známé od 90. let minulého století. Stáří většiny vyobrazení ale není možné určit.

Obraz býka je velký půldruhého metru. V jeho blízkosti byl nalezen obrys ruky a scény s lidskými bytostmi. Na mladších obrazech, starých asi 14 000 let, jsou v jeskyni patrná vyobrazení tančících nebo lovících lidí.

Před 40 000 lety byl dnešní ostrov Borneo spojen s asijskou pevninou. Ve stejné době přišli první moderní lidé do Evropy. Jejich nejstarší malby vědci datují do doby před 33 500 až 37 000 lety. Úplně nejstarší skalní malby byly nalezeny v Africe. Jde o abstraktní obrazce staré kolem 73 000 let.

Griffith University researchers have dated cave paintings in Borneo to as early as 40,000 years ago, showing that these enigmatic artworks are among the world’s oldest examples of figurative depiction. @Griffith University @nature
app.secure.griffith.edu.au/news/2018/11/0…

02:06 – 08. 11. 2018

22 37

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme