Britský automechanik našel zlatou figurku. Historici určí, jestli pochází ze ztracené koruny

Skoro 60 milionů korun. Takovou hodnotu má v přepočtu maličká zlatá figurka, kterou před časem našel jeden amatérský britský hledač pokladů. Figurka je teď v Britském muzeu. A podle nové hypotézy může pocházet z tudorovské koruny, která se ztratila za občanské války v polovině 17. století. Odborníci by teď měli tuto hypotézu potvrdit, nebo vyvrátit.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historici určili, že figurka znázorňuje anglického krále Jindřicha VI. z 15. století, což byl panovník z rodu Lancasterů.

Zlatá figurka měří pouhé tři centimetry, znázorněný král má na hlavě malou korunu, v pravici žezlo a v levici královské jablko. Postava je zahalená do červeného pláště s hermelínem.

Automechanik Kevin Duckett ji našel už před čtyřmi lety. Souvislost, že by mohla být součástí ztracené tudorovské koruny, v ní viděl až loni. A to po zhlédnutí dokumentu o replice tudorovského klenotu, který je vystaven v londýnském paláci Hampton Court.

Na místo se muž zajel podívat a na replice spatřil „dvojče“ své figurky.

Jeho příběh zaujal britskou historičku Leandu de Lisle, která přišla s hypotézou, že figurku na poli možná ztratil král Karel I. A to ve chvíli, kdy utíkal z prohrané bitvy u Naseby.

Zlatá figurka se nejspíš při bitvě z koruny neodlomila. De Lisleová se domnívá, že postavu spolu s dalšími nechal Karel I. z koruny sundat a vzal si je do bitvy sebou jako talisman.

V červnu 1645 ale prohrál s parlamentaristy, které vedl Oliver Cromwell. Karel I. pak prchal a jeho cesta vedla právě přes pole u potoka v hrabství Leicestershire, kde už ji o stovky let později našel Kevin Duckett. On sám je prý amatérský historik. Pokud se prokáže původ figurky, čeká na něj i majitele daného pole štědrá odměna.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme