Brnem projela koněspřežná tramvaj. Do ulic se vrátila po 150 letech od své premiéry

Přesně 150 let od první jízdy v sobotu Brnem znovu projela koněspřežná tramvaj. Vůz tažený párem koní kopíroval původní trasu z Moravského náměstí k Semilassu v Králově Poli. Na náměstí ještě předtím zástupci města a brněnského dopravního podniku odhalili památník v podobě zastávkového označníku v dobovém stylu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výjezd koněspřežné tramvaje přilákal na Moravské náměstí stovky lidí. | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Původní zastávka Kiosk, kterou označník připomíná, ovšem byla naproti, u dnešní kavárny Muzejka. „Tam je ale dnes chodník, tak jsme zvolili tohle místo jako blízké tomu původnímu,“ řekl Českému rozhlasu ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Brno testuje ‚trojčata‘. Cestující se mohou svézt netradiční tramvají se třemi vozy

Číst článek

Odhalení památníku a výjezd koněspřežné tramvaje a dalších historických souprav přilákal na Moravské náměstí stovky lidí, zejména milovníků historické techniky a kolejové dopravy. Událost si natáčeli, fotografovali, sdíleli dojmy. Někteří z nich na vybudování památníku přispěli, získali tak právo jízdy.

Brno bylo na území dnešního Česka prvním městem s kolejovou dopravou, Praha měla koňku o šest let později. Oslavy 150. výročí završí v sobotu 31. srpna párty v Lidické ulici. Slavnost začne v 13.00, o půl hodiny později a znovu v 18.00 se uskuteční komentované defilé současného i historického vozového parku.

Mimořádně pojedou po Lidické i trolejbusy, kvůli nim bude nutné přepólovat trolejové vedení. Mezi oběma defilé se bude konat soutěž zručnosti řidičů z Česka i Slovenska.

ČTK, krt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme