8. květen je také Světový den Červeného kříže. Mezi válkami ho iniciovala Alice Masaryková

Dnes je Světový den Červeného kříže. Právě 8. května se totiž narodil jeho zakladatel Henry Dunant. Mezinárodní hnutí Červeného kříže vzniklo v roce 1863 a dodnes pomáhá tam, kde je třeba – jak ve válečných konfliktech, tak při přírodních katastrofách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červený kříž

Červený kříž | Foto: Kateřina Křenová

O vznik Československého červeného kříže se zasadila dcera Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masaryková. V jeho čele stála od roku 1919 až do roku 1938. Aktivní byla také v samotném mezinárodním hnutí, jak připomíná prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

„Jednou z věcí, kterou přenesla z československé tradice do té mezinárodní oblasti je právě světový den červeného kříže. V roce 1921 totiž vlastně iniciovala tradici velikonočních mírů Červeného kříže, které se konaly v Československu s válečnou přestávkou a potom ještě krátce po válce byl poslední v roce 1950. Měla to být připomínka spojitosti Červeného kříže s mírem," vysvětluje Jukl.

Vlasta Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme