Unikátní objev. V Českých Budějovicích našli ostatky zpovědníka Přemysla Otakara II.

Archeologové objevili při záchranném výzkumu a geofyzikálním průzkumu kláštera na českobudějovickém Piaristickém náměstí dřevěnou schránu, v níž jsou podle dochovaných zpráv uloženy ostatky Jindřicha Libraria z Řádu bratří kazatelů. Ten byl prvním převorem českobudějovického kláštera dominikánů po jeho založení a zemřel v roce 1281.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle dochovaných legend byl zpovědníkem a důvěrníkem krále Přemysla Otakara II. Novinářům to ve středu řekli archeologové.

Přemysl Otakar II. město České Budějovice založil. V klášterním kostele Obětování Panny Marie se v jedné z gotických zdí podařilo detekovat a potvrdit dutý prostor a v něm dřevěnou schránu a písemnosti.

Nejrozsáhlejší dobové sídliště v oblasti. V Turnově objevili unikátní mohylové pohřebiště z doby bronzové

Číst článek

„Nalezená dutina je zaklenuta gotickým lomeným obloukem, na stěnách jsou patrné nápisy. V objevené dřevěné schráně jsou podle dochovaných zpráv druhotně uloženy ostatky významné osobnosti českého království 13. století, Jindřicha Libraria,“ řekla archeoložka z Jihočeského muzea Zuzana Thomová.

Další průzkum

Po prvním průzkumném vrtu archeologové vyvrtají do nově objevené prostory vrt další a spustí průzkumnou minisondu, která objevený prostor detailně zmapuje. „Speciálně upravené robotické rameno, určené původně pro šetrný odběr vzorků, umožní přečíst písemnosti uvnitř, na stěnách i na papírech u dřevěné schrány,“ uvedli archeologové.

Librarius byl po celou dobu existence kláštera považován za blahoslaveného. Králi Přemyslu Otakarovi II. prý poradil, aby si založením nového kláštera vyprosil od Boha narození vytouženého potomka a dědice, pozdějšího krále Václava II. Až výzkum skončí, budou ostatky Jindřicha Libraria, důstojně uloženy v klášterním kostele Obětování Panny Marie, uvedli archeologové.

Lucie Hochmanová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme