Roky hledané ostatky převora Libraria uložilo biskupství za slavnostní mše, kterou sloužil Duka

V Českých Budějovicích v pátek uložili během slavnostní bohoslužby do obnovené pohřební niky ostatky prvního převora tamního dominikánského kláštera Jindřicha Libraria. Kosti tohoto osobního zpovědníka krále Přemysla Otakara II. našli archeologové v roce 2020 v kostele Obětování Panny Marie a detailně je prozkoumali.

Tento článek je více než rok starý.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeoložka Zuzana Thomová u relikviáře s ostatky

Archeoložka Zuzana Thomová u relikviáře s ostatky | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Datum 10. března zvolilo Biskupství Českobudějovické pro uložení ostatků záměrně. 10. března roku 1265 totiž král Přemysl Otakar II. vydal zakládací listinu českobudějovického dominikánského kláštera a zvíkovský purkrabí a lokátor města Hirzo přidělil dominikánské provincii pozemky pro výstavbu kláštera.

Jeho tehdejším prvním převorem byl Jindřich, později řečený Librarius. U příležitosti 758. výročí založení města se proto v pátek odehrála v klášterním kostele slavnostní bohoslužba pod vedením kardinála Dominika Duky. V jejím závěru byl relikviář s ostatky uložen zpátky do zrestaurované pohřební niky v jižní stěně kostela.

Pohřební nika, kde byla ukryta dutina s ostatky Jindřicha Libraria | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Archeologové s výzkumem v klášterním kostele začali už v roce 2018. V gotické nice našli dřevěnou schránku. Slavnostně ji otevřeli za účasti kardinála Duky v červnu 2019.

Po odborných expertizách ve spolupráci s antropology a dalšími odborníky ale zjistili, že lidské a zvířecí kosti, které v ní byly, pocházejí ze 16. a 17. století. Nemohly tedy být Jindřicha Libraria.

V létě 2020 proto kompletně vybourali novověkou zazdívku gotické niky a odhalili tam dutinu naplněnou zbytky dřev, kostí, látky a hřebců ve tvaru T, které se používaly po celý středověk.

Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice

Číst článek

Zjistili, že v souboru jsou ostatky tří mužů a pouze jeden z nich svým stářím a zdravotním stavem odpovídal Jindřichu Librariovi. Datovali je do roku 1288 a vzhledem k historickým pramenům i místní tradici, která tu přetrvávala do 19. století, potvrdili, že jde o ostatky převora Jindřicha Libraria.

Uložení ostatků pod oltářní mensu bylo podle archeoložky Zuzany Thomové z Jihočeského muzea pro významné členy řádu dominikánů obvyklé.

Českobudějovické biskupství rozhodlo, že nika zůstane přístupná pro veřejnost, aby si lidé mohli osobnost prvního převora stále připomínat. Českobudějovičtí zastupitelé navíc na svém posledním zasedání schválili, že část Zátkova nábřeží dostane nově jméno po Jindřichu Librariovi. Jde o 267 metrů dlouhý úsek od Hroznové ulice po Solnou bránu.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme