Rovnoprávnost s Čechy. Před 50 lety se Československo stalo federací a Slováci získali vlastní stát

Před 50 lety začala v historii Československa etapa federativního uspořádání. Politici v říjnu 1968 přijali ústavní zákon s platností od 1. ledna 1969, kterým vznikly republiky česká a slovenská. Československý prezident Ludvík Svoboda zákon slavnostně podepsal v Bratislavě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Československý prezident Ludvík Svoboda

Československý prezident Ludvík Svoboda | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Zákon o federaci přijali politici s velkou slávou. „Dovršuje se tak úsilí mnoha generací slovenského národa o plné uznání jeho národní svébytnosti a rovnoprávnost v jednotném státě s Čechy,“ řekl prezident Ludvík Svoboda na dochovaném záznamu v archivu Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 50 lety se Československo stalo federací. Více si poslechněte v reportáži Jaroslava Skalického

Zákon symbolicky na bratislavském hradě podepsal prezident Ludvík Svoboda, když ho pár dnů předtím na Hradě pražském přijali poslanci Federálního shromáždění.

„Mnoho chyb, které se vyskytly ve vztahu slovenského a českého národa, vyplynulo z někdejší fikce o československém národě. Neméně je zapříčinil režim osobní moci v socialistické etapě našeho společenského vývoje,“ řekl v rozpravě k zákonu poslanec Andrej Žiak.

O slovo se hlásily i Morava a Slezsko, a tak Československo mohlo být i trojfederací. Před hlasováním to připomněl poslanec Josef Vaverka ze Společnosti pro Moravu a Slezsko, která tehdy měla 200 tisíc členů.

Jednohlasné přijetí

„Nelze opominout hnutí v různých oblastech země Moravy a Slezska, které pramení především a nepochybně z dlouhé diskriminace některých oblastí Moravy a Slezska i z ekonomického, historického, územně-správního a společenského postavení Moravy a Slezska,“ popsal Vaverka.

Doba plná protikladů. Před 30 lety se konala jediná povolená opoziční demonstrace za komunismu

Číst článek

Před poslanci vystoupil také předseda České národní rady Čestmír Císař: „Je všeobecně známo, že ve všech principiálních otázkách uspořádání vztahů mezi českým a slovenským národem bylo dosaženo dohody. Vycházeli jsme z toho, že předně svébytný slovenský národ právem požaduje uplatnění práva na sebeurčení a vytvoření vlastní národní republiky, že český národ toto právo uznává a také jemu se otevírá v České republice široký prostor pro rozmach národní existence a že konečně oba národy trvají na soužití a spolupráci ve společném státě – v Československé socialistické republice.“

Po hlasování předseda parlamentu Josef Smrkovský oznámil: „Konstatuji, že všichni se vyslovili pro přijetí zákona o Československé federaci a nikdo nebyl proti.“

Česká socialistická republika měla svůj zákonodárný sbor - Českou  národní radu. Mohla vydávat i vlastní zákony, pokud nešlo o věci, které patřily do kompetencí celé federace. Předsedou byl Čestmír Císař. První vládě České socialistické republiky předsedal Stanislav Rázl. Zákon o federaci platil do 1. ledna roku 1993, kdy se obě republiky staly samostatnými státy.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme