Čeští egyptologové objevili v Abúsíru další chrám faraona Ramesse II.

Archeologové objevili v Abúsíru další chrám faraona Ramesse II. | Foto: Český egyptologický ústav FF UK

Egyptský panovník Ramesse II. měl chrám i na sakkárské a abúsírské nekropoli. Zjistili to čeští egyptologové. Komplex pochází zhruba z let 1279 až 1213 před naším letopočtem. Jde tak o další úspěšný objev Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Abúsír (Egypt) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý komplex má 32 krát 51 metrů. Vstupovalo se do něj pylonem, tedy bránou z nepálených cihel. Za ní se nacházelo rozlehlé nádvoří. Z něj se mohlo pokračovat do kamenného dvora a dvou staveb, které sloužily jako sklady. Jedná se ale primárně o náboženskou stavbu.

„V zázemí měl sklady, které nebyly přímo z chrámu, ale byly v těsném okolí, protože v nich byly jednak skladovány obětiny používané v každodenním kultu a zároveň i vybavení chrámu – kamenné a kovové nástroje, nádoby, keramika, látky a tak dále,“ popisuje Radiožurnálu ředitel Egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Bárta.

Součástí objeveného areálu je i vyvýšená svatyně z kamene, která byla rozdělená na tři paralelní místnosti. Tam se v písku našly fragmenty malovaných reliéfů. Tyto nálezy znamenají podle českých egyptologů neocenitelný zdroj informací. Jednak jim to pomůže při rekonstrukci výzdoby a také při určování funkce celého komplexu a ještě při jeho datování.

Samotný terénní průzkum trval dvě archeologické sezóny. „Každá sezona trvá čtyři pět týdnů. V tuhle chvíli je chrám z velké části vykopán, zdokumentován a další měsíce bude několik odborníků zkoumat a interpretovat jednotlivé nálezy,“ říká egyptolog Bárta.

Poslední průzkum proběhl v září. Teď se ještě s egyptským ministerstvem pro památky řešilo zveřejnění tohoto nálezu.

O úspěších českých egyptologů slýcháme poměrně často. Do žebříčku časopisu Heritage Daily se dostal nález hrobky faraonova lékaře učiněný v roce 2013. Na přelomu let 2014 a 15 se objevila zpráva o tom, že našli hrobku neznámé královny Chentkaus III. Ta byla manželkou faraona Raneferefa. V roce 2002 objevili v Abúsíru kost s pokročilou formou nádoru. To pomohlo k zjištění, kdy se tyto nádory začaly objevovat. V roce 2007 našli doklady o osídlení místa jižně od oázy Baharíja.   

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme