Čeští potápěči objevili vrak ponorky z roku 1916. Potopil ji italský parník

Tým českých potápěčů, historiků a dokumentaristů našel u pobřeží Albánie vrak rakousko-uherské ponorky z první světové války. Pravděpodobně se jedná o ponorku U16, která šla ke dnu v říjnu 1916 po střetu s italským námořnictvem. Nedaleko se podle potápěčů nachází ještě druhý vrak - mohlo by se jednat o italský torpédoborec, který ponorka krátce před svou zkázou potopila.

Tirana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českým potápěčům z Czech Diving Teamu se v Albánii zřejmě podařilo jako prvním potopit k vraku rakousko-uherské ponorky U16 (na snímku z 29. září).

Českým potápěčům z Czech Diving Teamu se v Albánii zřejmě podařilo jako prvním potopit k vraku rakousko-uherské ponorky U16 (na snímku z 29. září). | Zdroj: ČTK

Czech Diving Team je složen z potápěčů, historiků a dokumentaristů. Poprvé se k vraku, který leží v hloubce asi 60 metrů pod hladinou Jónského moře, ponořili v pátek. Nafotili jej, nafilmovali a změřili. Skupina teď chystá další ponor, který by měl oba nálezy potvrdit.

Svá zjištění následně porovnávali s plány, které nalezli v archivu, a s historickými fotografiemi a shodli se, že je to hledaná ponorka U16. Kromě ní zřejmě narazili také na vrak italského torpédoborce Nembo. Vše by měl potvrdit ještě druhý kontrolní ponor. „Dvě plavidla tam ale určitě jsou,“ řekl jeden z členů výpravy.

Za 2,6 milionu se ponoříte k Titaniku. Už od příštího roku, slibuje britská cestovní kancelář

Číst článek

Samotné expedici předcházelo dlouhé vyjednávání s albánskou stranou. Ta nakonec českým potápěčům vyšla vstříc a poskytla mu souřadnice vraku. Zástupce Pobřežní agentury pak byl s českým týmem přítomen například i při porovnávání plánů plavidla se skutečnostmi, které zjistili pod vodou.

Ponorka označená jako U16 byla postavena v roce 1915. Byla určena k ochraně hranic mocnářství a napadání nepřátelských lodí, které se k ní přiblížily. Do služby rakousko-uherské armády byla předána 6. října 1915.

Následujícího roku byla dvakrát neúspěšně napadena francouzským torpédoborcem. Osudný byl pro ni střet s italskými loděmi v říjnu 1916, kdy ponorka nejdříve potopila loď Nembo, následně ji zřejmě poslal ke dnu parník Bormida.

Czech Diving Team se v minulosti podílel na řadě expedic. Zabývá se pátráním po potopených lodí spojených s českou historií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme