V Paříži po 50 letech vystaví Čikči. Jde o nejstarší knihu tištěnou pomocí pohyblivých kovových liter

Čikči, nejstarší dochovaná kniha na světě vytištěná pomocí pohyblivých kovových liter, bude poprvé po 50 letech k vidění na výstavě Francouzské národní knihovny v Paříži, a to 12. až 16. dubna. Kniha obsahuje učení velkých buddhistických mnichů, píše agentura Jonhap.

Soul/Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohyblivé kovové litery, kterými buddhisté tiskli knihy více než sto let před Gutenbergem

Pohyblivé kovové litery, kterými buddhisté tiskli knihy více než sto let před Gutenbergem | Zdroj: Profimedia

Čikči vznikla v buddhistickém klášteře ve městě Čchongču, asi 110 kilometrů jižně od Soulu v roce 1377, tedy 78 let před Gutenbergovou biblí.

Veřejnost ji poprvé mohla spatřit v roce 1900 v Paříži, uvádí muzeum raného risku v Čchongču, které mimo jiné provozuje webovou stránku zasvěcenou jen informacím a datům o Čikči a reprodukuje původní metodu tisku pomocí pohyblivých kovových liter.

Kniha se do Francie dostala na přelomu 19. a 20. století. Francouzská národní knihovna ji vlastní od roku 1952.

Naposledy byla Čikči vystavena v Paříži k příležitosti Mezinárodního dne knihy v roce 1972. Dnes již zesnulý knihovník Pak Pjok-son tehdy ve Francouzské národní knihovně pracoval a jako první prokázal, že Čikči je starší než Gutenbergova bible z roku 1452 – dílo německého vynálezce Johanna Gutenberga, jehož mechanický knihtisk se v 50. a 60. letech 15. století rozšířil z jeho dílny v západoněmecké Mohuči do zbytku Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme