Vědci v Číně nalezli 13 500 let starou figurku ptáčka. Jde o nejstarší podobné dílo v regionu

Archeologové ve střední Číně nalezli jedinečnou figurku drobného ptáka, vytesanou do ohořelé kosti neznámého zvířete. Soška je stará zhruba 13 500 let, v tomto regionu jde o zatím nejstarší nalezené trojrozměrné dílo, píše agentura Reuters.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové ve střední Číně nalezli jedinečnou figurku drobného ptáka, vytesanou do ohořelé kosti neznámého zvířete. Soška je stará zhruba 13 500 let, v tomto regionu jde o zatím nejstarší nalezené trojrozměrné dílo | Foto: Francesco d'Errico and Luc Doyon | Zdroj: Reuters

Figurka z naleziště Ling-ťing v provincii Che-nan znázorňuje pravděpodobně zpěvného ptáka na podstavci, do finální podoby ji tvůrce z kosti vytesal kamennými nástroji. Je zhruba 1,5 centimetru dlouhá.

Figurka z naleziště Ling-ťing v provincii Che-nan znázorňuje pravděpodobně zpěvného ptáka na podstavci, do finální podoby ji tvůrce z kosti vytesal kamennými nástroji. Je zhruba 1,5 centimetru dlouhá | Foto: Francesco d'Errico and Luc Doyon | Zdroj: Reuters

Ptáček byl vyroben tak, aby ho lehce zvětšený ocas vyvažoval a figurka tak nepřepadávala dopředu. To naznačuje, že pradávný umělec chápal principy rovnováhy, uvádí archeolog Francesco d'Errico z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS), který se na studii zveřejněné v odborném časopise PLOS One podílel.

Jedná se o nejstarší trojrozměrné umění nalezené v Číně i celé východní Asii. Další podobné předměty jsou podle odborníků až o 8500 let mladší, ačkoliv se našly také abstraktní rytiny v kostech a kamenech či osobní ozdobné předměty vyrobené ze zvířecích zubů nebo mušlí.

Jedná se o nejstarší trojrozměrné umění nalezené v Číně i celé východní Asii. Další podobné předměty jsou podle odborníků až o 8500 let mladší | Foto: Francesco d'Errico and Luc Doyon | Zdroj: Reuters

Nejstarší známé trojrozměrné rytiny objevili vědci na jihu Německa, pochází z doby před 40 000 lety a jsou vyrobené z mamutoviny.

Vědci si stále nejsou jistí, zda trojrozměrné umění vzniklo nezávisle na sobě na různých místech na zemi, nebo se mezi pravěkými lidmi postupně rozšířilo z jednoho místa. Figurka nalezená v Číně se však velikostí, stylem i použitými technikami liší od podobných a starších děl ze Sibiře a Evropy. To podle d'Errica naznačuje, že je součástí vlastní tradice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme