Ve věku 81 let zemřel ‚největší britský koumák‘. Stál u vzniku kalkulačky a přispěl k rozšíření počítačů

Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření osobních počítačů, zemřel ve věku 81 let. Oznámila to média s odvoláním na vynálezcovu rodinu. Sinclair zemřel ve čtvrtek ve svém londýnském domově po více než desetiletém zápase s rakovinou.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský vynálezce Clive Sinclair s prototypem miniaturní televize na snímku z roku 1983

Britský vynálezce Clive Sinclair s prototypem miniaturní televize na snímku z roku 1983 | Zdroj: Profimedia

Mezi Sinclairovy revoluční vynálezy patřila první přenosná elektronická kapesní kalkulačka v roce 1972. A Sinclairův počítač ZX80, uvedený na trh v roce 1980 s cenou pod 100 liber, přispěl k rozšíření domácích počítačů v Británii i jinde.

Sir Clive Sinclair, the creator of the Zx Spectrum has passed away. His influence on the UK games industry was huge. How many of today's developers coded on one of the machines he developed?

20:17 – 16. 09. 2021

795 2480

Sinclairova společnost jako první na světě prodala více než milion počítačů. Proslavil se i následující model počítače ZX Spectrum, poznamenala AFP. Připomněla, že Sinclair ve své první firmě vyráběl svého času nejmenší tranzistorové rádio na světě, k jeho projektům patřily i digitální hodinky či první televize s plochou obrazovkou.

Da Vinci zřejmě jako další umělci trpěl oční vadou, zjistili vědci. Paradoxně mu ale pomáhala tvořit

Číst článek

Nikoliv všechny vynálezcovy nápady slavily úspěch. Tříkolka Sinclair C5 na baterky sice může být považována za průkopníka ekologické dopravy, ale v roce 1985 byla příliš drahá. Zákazníky zklamal omezený dojezd, nízká rychlost a neschopnost zdolávat kopce.

Sinclair, přezdívaný „největší britský koumák“, ještě minulý týden pracoval na svých vynálezech, „protože to bylo to, co rád dělal“, řekla vynálezcova dcera Belinda stanici BBC. „Byl vynalézavý a nápaditý. Bylo to pro něj vzrušující dobrodružství, byla to jeho vášeň,“ dodala.

Ironií osudu muž, který svými počítači změnil mnoha lidem život, se svého času přiznal, že sám počítač nepoužívá. „Nerad se rozptyluji. Kdybych měl počítač, začal bych přemýšlet, že to a to bych mohl změnit, a to nechci,“ vysvětlil BBC v roce 2013.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme