Dnes před 80 lety: Gestapo si přišlo pro Žižlavského. Ten, ač zraněn, varuje velitele výsadku ZINC

Český rozhlas v sérii historických zpravodajských rekonstrukcí připomíná, co předcházelo hrdinskému činu českého odboje za druhé světové války: atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od útoku parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka v květnu uplyne 80 let. Den za dnem projekt připomíná, co se tehdy dělo v protektorátu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení, cela Malá pevnost Terezín

Dva dny předtím, 13. dubna 1942, už se gestapu podařilo rozbít přerovskou větev odbojové skupiny Jana Rychtalíka, který v té době byl už téměř tři měsíce ve vězení. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

15. dubna 1942 gestapo v Korytčanech zahájilo zátah na učitele Cyrila Žižlavského – podporovatele parašutisty Oldřicha Pechala, velitele výsadku ZINC.

Přehrát

00:00 / 00:00

15. dubna 1942: Gestapu jen o vlásek unikl Cyril Žižlavský

Dva dny předtím, 13. dubna 1942, už se gestapu podařilo rozbít přerovskou větev odbojové skupiny Jana Rychtalíka, který v té době byl už téměř tři měsíce ve vězení. Gestapo si pro něj přišlo domů 23. ledna 1942. Hodiny tvrdých výslechů a neustálé mučení si postupně vybíraly daň na jeho zdravotním stavu.

Zatčeni byli vedoucí Rychtalíkovy skupiny Antonín Hrachovina a Jan Krásný. Na jejich stopu přivedl nacisty někdejší komunistický odbojář a konfident gestapa Štěpán Šíma.

Nyní, tedy 15. dubna 1942 ale gestapo tak úspěšné není. Žižlavský mu unikne a podaří se mu Pechala varovat.

Na Oldřicha Pechala se lepila smůla od prvního okamžiku. Kvůli navigační chybě nebyla jeho skupina vysazena na Moravě, ale až u Gbel na Slovensku.

Už záhy po seskoku v noci z 27. na 28. března 1942 navíc narazil na dva německé pohraničníky. Oba sice zastřelil, ale ztratil kufřík s penězi a doklady. Díky nim znali nacisté jeho totožnost.

Dnes před 80 lety: Heydrich se stěhuje do Prahy a v protektorátu umírá parašutista Kolařík

Číst článek

Skupinu ZINC spolu s Pechalem tvořili Arnošt Mikš a radiotelegrafista Viliam Gerik, kterým se oběma podařilo přejít hranice bez problémů. Krátce nato ale zjistili, že je jejich vysílačka rozbitá.

Zatímco Mikš se přesunul do Prahy a podařilo se mu navázat spojení s výsadkáři ze Silver A a Out Distance, Gerik se 4. dubna šel sám udat na pražské policejní ředitelství.

Doufal, že jako Slovák bude vydán na Slovensko. Místo toho skončil na pražském gestapu a stal se jedním z nejaktivnějších konfidentů.

O ničem z toho jejich velitel Oldřich Pechal nemá 15. dubna tušení. Štěstí ale tentokrát stojí na jeho straně - díky statečnosti jeho švagra Cyrila Žižlavského.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme