V Dánsku našel muž 1500 let starý poklad. Obsahuje 22 zlatých předmětů o váze skoro kilogram

Muž s detektorem kovu našel v Dánsku zlatý poklad, který byl uložen do země v 6. století našeho letopočtu, tedy ještě před vikinským obdobím. Součástí nálezu je 22 zlatých předmětů, které dohromady váží téměř jeden kilogram, informovala v pondělí agentura AFP s odvoláním na muzeum v dánském městě Vejle.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„(Poklad) tvoří množství zlatých předmětů, včetně medailonu ve velikosti podšálku. Je tu spousta symbolů, z nichž některé jsou pro nás neznámé. Právě tato symbolika, ne množství, činí nález výjimečným,“ prohlásil představitel muzea Mads Ravn.

Unikátní stříbrný poklad. Archeologové našli na Písecku stovky mincí ze 13. století

Číst článek

Poklad byl objeven poblíž Jellingu, který je považován za sídlo prvních vikinských panovníků. V městečku stojí také dva runové kameny, jež patří k nejznámějším v Dánsku, a pohřební mohyly. Lokalita figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Vzácné artefakty našel v prosinci ve zmíněné části Jutska muž, který si krátce předtím koupil detektor kovů. Až doposud byl objev držen v tajnosti.

Na některých předmětech jsou runové motivy a nápisy, které by se mohly vztahovat k vládcům tehdejší doby, poukazují ale také na severskou mytologii. Jedna z mincí zobrazuje římského císaře Konstantina ze 4. století.

Podle prvních názorů mohl poklad uložit do země jeden z bohatých místních obyvatel jako oběť bohům v chaotické době, kdy klima severní Evropy změnila erupce sopky na Islandu v roce 536, která zahalila oblohu oblaky popela. Vzácné předměty budou od února k vidění v muzeu ve Vejle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme