Dělám boty pro blázny, co si hrají na středověk, jako já, směje se ve své dílně Jana Skalská Obročníková

V Českém ráji je řada statků, některé dodnes hospodařící, jiné rekreační. V jednom ve Skalanech nedaleko Vyskře už 35 let vznikají výrobky z kůže, tak, jak tomu bylo ve středověku. Třeba repliky středověkých výrobků z kůže, jako boty nebo kabely. Vyrábí je tam Jana Skalská Obročníková.

Skalany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Snažím se dělat převážně věci přímo podle originálu, a zacházím v tom tak daleko, že si ty originály jezdím prohlížet do Holandska,“ upřesňuje Jana Skalská Obročníková, která je ze ševcovské rodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snažím se dělat převážně věci přímo podle originálu, a ty originály si jezdím prohlížet do Holandska, říká Jana Skalská Obročníková

Má firmu po rodičích. „Dělám doplňky a boty pro blázny, jako my, kteří si hrají na středověk, raný středověk, vrcholný středověk, a pro své kamarády z doby Karlovy,“ směje se.

Ve své dílně má podle svých slov věci, které ji spíš těší. Mezi ty, které ji živí, patří například šité divadelní boty. A v dílně má i boty, které vypadají jako historické. „To je bota obraceného typu. Je šitá nejdřív naruby a potom se celá otočí. Celá je šitá ručně a je dělaná podle originálu skutečně do posledního stehu,“ vysvětluje.

Poslechněte si celou reportáž, audio najdete nahoře ve článku.

Redakce ČRo Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme