Spojení hutních průmyslů jako první krok na cestě k EU. Před 70 lety vzniklo Evropské sdružení uhlí a oceli

Zabránit další válce mezi dvěma historickými rivaly Francií a Německem spojením jejich hutního a těžebního průmyslu bylo cílem návrhu francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana z 9. května 1950. Na jeho základě byla rok nato podepsána dohoda o Evropském sdružení uhlí a oceli (ESUO), které se stalo jedním ze základních kamenů dnešní Evropské unie. Od roku 1986 je 9. květen slaven jako Den Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Robert Schuman (uprostřed).

Francouzský ministr zahraničí Robert Schuman (uprostřed). | Foto: Keystone Pictures USA | Zdroj: ČTK

Smlouvu o vytvoření ESUO (Montánní unie) podepsali v dubnu 1951 zástupci Francie, Německa, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Už v březnu 1957 stvrdily tytéž země podpisem vznik Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Tyto tři organizace sloučily v roce 1967 své správní orgány, čímž vznikla například Evropská komise, a začaly si říkat Evropská společenství (ES).

Již v roce 1972 se země, stále jen šestičlenného, ES dohodly na vytvoření Evropské unie. Trvalo ale ještě dalších dvacet let, než byla tato hospodářská, měnová a politická unie smluvně zakotvena v maastrichtské smlouvě. Oficiálně ale EU vznikla až v prosinci 2009, kdy začala platit lisabonská smlouva, která dala EU právní subjektivitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme