‚Na polích flanderských vlčí máky kvetou.‘ Svět si připomíná památku válečných veteránů

11. listopad je v českém kalendáři zapsaný jako významný den - Den válečných veteránů. Památku padlých vojáků si ve středu připomínají v mnoha zemích. Například ve Francii, Belgii, Kanadě nebo Spojených státech je tento den státním svátkem. Je to výročí konce 1. světové války v roce 1918. Symbolem vzpomínky na padlé vojáky se stal květ vlčího máku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomníčky připomínající padlé vojáky ve Westminsterském opatství

Pomníčky připomínající padlé vojáky ve Westminsterském opatství | Foto: Keith Mayhew | Zdroj: Reuters

Báseň Na flanderských polích kanadského lékaře podplukovníka Johna McCrae vyjadřuje smutek nad smrtí spolubojovníků. Napsal ji v květnu 1915 po jedné z bitev u belgického města Ypry. Na polích kolem hrobů rostl plevel. Vlčí máky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svět si připomíná památku padlých vojáků, symbolem je vlčí mák. Téma pro Pavla Nováka

Báseň se stala vzpomínkou na padlé vojáky a červenočerný květ symbolem obětí válečného běsnění. Tradici připomínání mrtvých bojovníků z 1. světové války založil britský král Jiří V. rok po skončení bojů.

Ve Velké Británii a v Kanadě mu říkají Rememberance Day - Den vzpomínky, ve Spojených státech je to Den veteránů, ve Francii a Belgii připomínají den podepsání příměří, které ukončilo válku - tedy Armistice.

V letošní sbírce na veterány lidé přispěli nejvíce za celou dobu. Vybralo se o 440 tisíc korun více než vloni

Číst článek

Na padlé vojáky vzpomínají v belgickém městě Ypry každý den. V Meninské bráně s deskami jmen padlých na flanderských polích troubí poslední večerku.

Den vzpomínky na padlé vojáky připadá na 11. listopad, protože právě tehdy v roce 1918 po páté hodině ráno ve vlakovém vagonu u francouzského města Compiégne podepsali zástupci dohodových mocností Francie a Velké Británie smlouvu o zastavení palby s Německem. Příměří se pak třikrát prodlužovalo až do ledna 1920.

Na paměť padlých i v dalších válkách, kterých bylo víc, než vlčích máků na flanderských polích, si lidé připínají na klopy kabátů a sak symbolický červený květ.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme