Masarykovo dílo je nyní k přečtení online. Jde i o obranu před dezinterpretací jeho života, říká historik

Spisy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka jsou nyní dostupné pro všechny. Veřejnosti je zpřístupnily Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav T. G. Masaryka. Souborná kritická edice díla prvního československého prezidenta čítá 39 svazků původně českých i přeložených textů a je přístupná online. Mohla by přitom zabránit i dezinterpretaci Masarykova díla, doufají odborníci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk | Zdroj: Masarykův ústav, Archiv AV ČR

„Převedení tohoto monumentálního díla do elektronické podoby s možností plnotextového vyhledávání dává možnost všem zájemcům o Masarykovo dílo v něm pohodlně a rychle vyhledávat,“ říká Rudolf Kučera, ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Jde o texty, které Masaryk napsal mezi lety 1876 a 1937. Celkem jde o více než 15 000 stran zabývajících se nejrůznějšími tématy, k nimž patří i otázky náboženství, válek, revolucí nebo úvahy nad vztahem Ruska a Evropy.

AUDIO: ‚Myjte se, nemlsejte, nepijte alkohol,‘ radí na nejstarší rozhlasové nahrávce Masaryk dětem

Číst článek

Sám Masaryk totiž v Rusku pobýval, a to po únorové revoluci v roce 1917. Vybudoval tam pak například další československé legie a více než padesátitisícovou armádu.

Online archiv je zároveň cenný nástroj pro boj proti dezinformacím. „Otevírá se nekonečné pole pro aktualizaci jeho odkazu a zároveň pro obranu před nejrůznějšími dezinterpretacemi jeho života i díla. Masaryk a jeho stěžejní dílo tak v podstatě naplno vstupuje do současné internetové éry,“ vysvětluje Kučera.

Spisy mají oslovit zejména odborné publikum. Cílí na studenty, badatele nebo novináře. „Do budoucna chceme vytvořit platformu otevřenou i širší veřejnosti, kde budou propojeny texty, výběrově také archivní dokumenty, obrazový materiál a bibliografie,“ říká spolutvůrce databáze Milan Hanyš z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

„Těm, kteří se s Masarykovým dílem setkají poprvé, by zároveň prostřednictvím tematických okruhů a doporučených zdrojů srozumitelně představovala Masarykovy myšlenky a postoje,“ uzavírá.

Tomáš Garrigue Masaryk | Zdroj: Masarykův ústav, Archiv AV ČR

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme