Dnes před 80 lety: Konfidenti gestapa posílají na smrt členy odboje. Udali generála Zahálku nebo parašutisty

Od začátku dubna mapujeme dění v protektorátu před útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od hrdinského činu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka letos uplyne přesně 80 let. 3. květen 1942 se stal osudným generálovi Otakaru Zahálkovi a parašutistovi Bohuslavu Koubovi z výsadku Bioscop. Jejich zatčení a smrt znamenala další ránu pro český odboj. O den dřív ale padli do nacistického zajetí i další parašutisté.

Dnes před 80 lety Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadný seskok parašutistů

Třetí květen znamená černý den i pro dalšího z československých parašutistů – tentokrát z výsadku Bioscop (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

2. května 1942

Parašutisté František Pospíšil a Libor Zapletal z výsadku Bivouac jsou v protektorátu teprve pět dní, když je ve Zlíně udá Jan Chvátal. Poté, co je 2. května 1942 dopadnou protektorátní četníci, zahájí oba výsadkáři střelbu.

Přestože je zraněný, podaří se Františku Pospíšilovi uprchnout. Libor Zapletal takové štěstí nemá. Četníci ho předají gestapu, které okamžitě začne s tvrdým výslechem. Zapletal předstírá, že je ochotný spolupracovat. Ve skutečnosti hledá únikovou cestu.

Rozhodný hrdina, který vynikal. Gabčík nechtěl jen čekat na pomoc spojenců, připomíná historik

Číst článek

Už v noci ho ale gestapo použije jako živý štít během zatýkání dalšího člena výsadku Bivouac. V Brně Komíně dopadnou nacisté parašutistu Jindřicha Čoupka. Spolu s ním zatknou jeho otce, bratrance a další příbuzné.

Čoupka gestapo vyslýchá celou noc. Kromě mučení musí čelit také výhrůžkám, že jeho rodina bude popravena. 

3. května 1942

Už tři roky se brigádnímu generálovi Otakaru Zahálkovi daří unikat před gestapem. 3. května 1942 se mu ale utéct nepodaří. Velitele Zemského velitelství Obrany národa Morava a organizátora odboje na Brněnsku a Zlínsku dopadne gestapo v Brně.

Otakar Zahálka byl před válkou až do začátku okupace velitelem vojenské akademie v Hranicích. Po obsazení Československa ho do odboje zapojil předseda protektorátní vlády Alois Eliáš a velitel Obrany národa generál Josef Bílý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se stalo 3. května před 80 lety?

Zahálka postupně převzal velení nad vojenským odbojem na Moravě. Byl si vědom toho, že Brno je plné konfidentů gestapa. Jeden z nich se mu na začátku května stane osudným. Jeho zatčení představuje pro domácí odboj obrovskou ztrátu.

Třetí květen znamená černý den i pro dalšího z československých parašutistů – tentokrát z výsadku Bioscop. Bohuslav Kouba seskočil do protektorátu na konci dubna spolu s Josefem Bublíkem a Janem Hrubým. U osady Požáry nedaleko Křivoklátu zakopali kontejner s materiálem, pro který se chtěli vrátit později. To se jim nepodařilo.

V bezvýchodné situaci se Bohuslav Kouba otráví na četnické stanici v Kutné hoře, aby unikl nacistickému zajetí. Přestože mohl proti četníkům použít zbraň, odmítl zabíjet české lidi. 

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme