Před 75 lety sovětské letouny zaútočily na Brno. Ve stejný den bombardovali spojenci Cheb

V neděli 8. dubna 1945 zničil spojenecký nálet nádraží a další části města Chebu. Podle odhadů zahynulo na 800 lidí, třetina města lehla popelem, zcela zdemolováno bylo železniční nádraží. Ve stejný den čelilo bombardováni i Brno, ale ze strany sovětské armády. Nejvíce obětí bylo v parku na Kolišti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovětští hloubkoví letci zapálili u staré Zbrojovky v Brně nádrže s benzinem. Nacisté se marně snaží požár uhasit. | Zdroj: ČTK

Onoho 8. dubna krátce po 15. hodině se nad městem začal ozývat dunivý zvuk leteckých motorů. Nikdo jim nevěnoval pozornost, neboť sirény nehoukaly. Skupina sovětských bombardérů mezitím severně obletěla město, a od Pisárek zaútočila na Staré Brno a střed města. Bez vyhlášení leteckého poplachu bylo v 15 hodin a osm minut centrum města zasypáno malými tříštivými bombami.

Poškození utrpělo mnoho domů, včetně hlavního nádraží, brněnské nemocnice u sv. Anny a Úrazové nemocnice. Nejvíce obětí bylo v parku na Kolišti, kde se v té době nacházelo hodně lidí na vycházkách. Po dalších náletech 12. dubna se v moravské metropoli definitivně zastavil veškerý veřejný život. Lidé přestali chodit do zaměstnání, od 13. dubna byly zavřeny i školy a město se připravovalo na příchod válečné fronty. Do 26. dubna, kdy bylo město osvobozeno, si vyžádaly útoky celkem 274 mrtvých a 333 zraněných.

Nálet na Cheb

Bombardování ve stejný den zažil i Cheb, nebylo to ale první bombardování v jeho historii. První těžší nálet město zasáhl už 23. října 1944. Intenzivní bombardování pak začalo v březnu 1945. Nejprve 14. března byly bombardovány letecké dílny v Chebu, 25. března pak kobercový nálet zasáhl nádraží, poštu, hotely a ulice města. Na Cheb zaútočilo 111 bombardérů B-17 Flying Fortress z 3. letecké divize 8. letecké armády USA, které shodily 328 tun výbušnin. Zemřelo tehdy na 800 lidí.

Nálet z 8. dubna byl podobně intenzivní. Podle chebského historika Jaroslava Slávika bomby a následný požár zničily na nádraží 1500 vagonů, nádražní budovy, okolní bloky domů, Akciový pivovar a budovy nad Červeným mostem. Ačkoli byla tehdy fronta ještě asi sto kilometrů daleko, spojenecká letadla už kontrolovala hlavní přístupové silnice v okolí Chebu. Město bylo dobyto až 26. dubna 1945.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme