Tři období, 110 hrobů. Egypt ohlásil další ze série velkých archeologických nálezů

Egyptští archeologové odkryli 110 hrobů ze tří různých období, všechny na nalezišti v governorátu Dakahlíja v deltě řeky Nilu, přibližně 150 kilometrů severovýchodně od Káhiry. O nálezu v úterý informovalo egyptské ministerstvo cestovního ruchu a památek.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptští archeologové odkryli 110 hrobů ze tří různých období. V 68 většinou oválných hrobech jsou kostry zesnulých uložené ve specifické poloze, ohýbají se doleva. Všechny jsou z předdynastického období, které začalo 6000 let před naším letopočtem | Zdroj: ČTK / AP

V 68 většinou oválných hrobech jsou kostry zesnulých uložené ve specifické poloze, ohýbají se doleva. Všechny jsou z předdynastického období, které začalo 6000 let před naším letopočtem.

‚Egyptské Pompeje.‘ Archeologové v Luxoru objevili 3400 let zapomenuté staré město

Číst článek

Dalších 37 hrobů je obdélníkových, nanejvýš 85 centimetrů hlubokých a pocházejí z druhého přechodného období (1782 až 1570 př. n. l.).

Posledních pět hrobů pochází z období zvaného Nakáda III (kolem 3200 až 3000 př. n. l.). Těla pohřbených novorozenců jsou uložená v hliněných nádobách.

Na místě se našla také pohřební sbírka hliněných hrnců – kulaté a oválné hrnce s uchy, amulety, vyřezávaní skarabeové zdobení motivy typickými pro dané období. Archeologové odkryli také kamenné nástroje a nože z pazourku. Průzkum naleziště ještě pokračuje, píše server Ahram Online.

Objev je zatím posledním ze série archeologických úspěchů posledních let. Egypt nové objevy propaguje ve snaze o oživení cestovního ruchu zasaženého pandemií covidu-19, píše AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme