‚Egyptské Pompeje.‘ Archeologové v Luxoru objevili 3400 let zapomenuté staré město

Archeologové objevili v Egyptě rozsáhlé starověké město, které bylo po staletí v zapomnění, přestože se nachází poblíž některých nejznámějších egyptských památek ve městě Luxoru. Město bylo vystavěno před zhruba 3400 lety v době slavné vlády faraona Amenhotepa III, uvedl podle agentury Reuters egyptský archeolog Záhí Havás, který dohlíží na vykopávky na místě.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové objevili u Luxoru „egyptské Pompeje“

Archeologové objevili u Luxoru „egyptské Pompeje“ | Foto: Zahi Hawass Center for Egyptolog | Zdroj: Reuters

V nově objeveném městě se našly téměř kompletní zdi domů i pokoje jak s předměty denní potřeby, tak s prsteny, vyobrazeními skarabeů a barevnými keramickými nádobami, stejně jako cihly s Amenhotepovou kartuší, tedy oválným rámečkem, do něhož se zapisovalo faraonovo jméno.

V nově objeveném městě se našly zdi domů i pokoje, předměty denní potřeby, prsteny, barevné keramické nádoby | Foto: Zahi Hawass Center for Egyptolog | Zdroj: Reuters

„Některé zdi domů ve městě jsou tři metry vysoké,“ upřesnil Havás. Na místě se také našlo mnoho pecí na výrobu skla a fajánsu.

Město bylo objeveno téměř náhodou. Tým archeologů v září zahájil pátrání po pohřebním chrámu v okolí Luxoru, ale brzy začal narážet na cihly na každém kroku. Odkryté ulice se nacházejí na levém břehu řeky Nilu poblíž současného Luxoru, Údolí králů a Memnónových kolosů.

„Jde o velmi důležitý nález,“ řekl Reuters Peter Lacovara, ředitel amerického Fondu pro kulturní dědictví starého Egypta a archeologii. „Je to něco jako egyptské Pompeje,“ sdělil Lacovara.

Město bylo vystavěno před zhruba 3400 lety v době slavné vlády faraona Amenhotepa III | Foto: Zahi Hawass Center for Egyptolog | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme