Opravené škrábance, ventilační systém, nové bariéry. Tutanchamonova hrobka září novotou

Hrobka snad nejznámějšího egyptského faraona Tutanchamona byla zrestaurována. Cílem devítiletého projektu bylo zabránit novým škodám způsobeným náporem návštěvníků. Napsal o tom ve čtvrtek britský zpravodajský web BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Fotočlánek Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hrobce byly opraveny drobné škrábance na nástěnných malbách, které způsobili turisté. Malby byly rovněž poškozeny vlhkostí, prachem a oxidem uhličitým, který se na místě v důsledku špatné cirkulace vzduchu hromadil. Dalším škodám tak má mimo jiné zabránit nový ventilační systém.

Odborníci prozkoumali celou hrobku faraona Tutanchamona, hrob královny Nefertiti ale neobjevili

Číst článek

V hrobce byly rovněž nainstalovány nové bariéry, světla a popisky, které mají návštěvníkům zlepšit zážitek z prohlídky a zároveň tuto egyptskou kulturní památku lépe chránit.

„Cílem bylo navrhnout šetrný systém, který by ustál každodenní nápor návštěvníků, a také jsme chtěli minimalizovat dopad na archeologické nálezy,“ uvedla projektová specialistka Sara Lardinoisová z Gettyho konzervačního institutu.

„Nemohli jsme nic připevnit k podlaze, stropu či zdím, takže jsme museli ve všech případech navrhovat samonosné komponenty,“ doplnila.

Archeologové budou pátrat v Tutanchamonově hrobce. Hledají další místnosti

Číst článek

Experti rovněž dospěli k závěru, že hnědé skvrny na stěnách způsobilo kdysi množení mikrobů. Ti jsou ale dávno mrtví, a tak již nepředstavují zdravotní riziko. Skvrny nicméně odstraněny nebyly, jelikož prosákly do maleb.

Tutanchamon, který byl panovníkem 18. dynastie, vládl Egyptu v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem a zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Byl synem Achnatona, který zavedl kult jediného boha Atona - Slunce, avšak za Tutanchamona se Egypt vrátil znovu ke kultu hlavního boha Amona.

Velké stěhování. Egyptští historici převezli věci faraona Tutanchamona do nového muzea u pyramid v Gíze

Číst článek

Jeho hrobku na západním břehu Nilu v Luxoru v Údolí králů našel v roce 1922 téměř neporušenou anglický archeolog Howard Carter.

Pro mnohé je Tutanchamon symbolem bohatství starověkého Egypta; jeho hrobka byla naplněná vzácnými předměty, jako jsou například vozy, truhlice, sochy, alabastrové vázy, zlaté šperky či vějíře z pštrosích per. Snad nejcennější však byla faraonova rakev vyrobená z 1140 kilogramů čistého zlata, v níž byla mumie se zlatou maskou, která je známá po celém světě.

Většina předmětů je vystavena v muzeu v Káhiře, návštěvníci ale v hrobce mohou vidět Tutanchamonovu mumii, křemencový sarkofág či malby znázorňující panovníkův život a smrt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme