V Paříži jde do dražby část původního schodiště Eiffelovy věže. Stát by měla až milion korun

Je to malebná věc vysoká asi 2,5 metru. Milionový dárek, který by se pod stromečkem nepochybně vyjímal, ale osvědčil by se už při zdobení, přesněji při nasazování špice na stromečku. Řeč je o části původního točitého schodiště z Eiffelovy věže, která jde odpoledne do dražby v Paříži.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část původního točitého schodiště z Eiffelovy věže, která jde odpoledne do dražby v Paříži

Část původního točitého schodiště z Eiffelovy věže, která jde odpoledne do dražby v Paříži | Zdroj: Aukční síň Artcurial

Jde o část schodiště z roku 1889. Původně spojovalo druhé a třetí podlaží Eiffelovy věže. Tahle část vysoká 2,5 metru – celkem jde 14 schodů - byla až dosud v soukromé sbírce v Kanadě.

Rebel na růžové plachtě. Klimatičtí aktivisté vyvěsili transparent z Eiffelovy věže

Číst článek

Tuto část schodiště odstranili téměř před čtyřiceti lety kvůli instalaci výtahu. Schodiště rozřezali na 24 částí, každá má tak od dvou do devíti metrů. Jeden z těch dílů se zachoval v prvním patře Eiffelovy věže, další tři tehdy dostala v nabídce francouzská muzea.

A zbytek se v roce 1983 prodal v aukci. Díly získali sběratelé ze všech koutů světa. Aukční síň Artcurial pořádá podobnou dražbu od té doby už počtvrté. Díl, který se draží v úterý, má číslo 17.

Aukční síň odhaduje, že se schody prodají v přepočtu za 785 tisíc až něco málo přes milion korun. Očekává, že si ji koupí někdo, kdo má rád Paříž, nebo třeba šéfů firem, kteří by se rádi blýskli kouskem francouzského kulturního dědictví, což Eiffelovka nepochybně je. Ale ti hlavní zájemci asi budou soukromí sběratelé.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme