Před 41 lety zemřel Elvis Presley. Někteří lidé dál věří, že žije a schovává se před mafií nebo slávou

Konspirační teorie vznikají neustále a mohou být nebezpečné. Ta, o které teď bude řeč, existuje už čtyři desetiletí a byla by spíš úsměvná, kdyby se netýkala smutného tématu. Jejím základem je víra, že král rokenrolu Elvis Presley je stále naživu, ačkoli na svém náhrobku v americkém Memphisu má datum úmrtí 16. srpna 1977.

Memphis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhrobek Elvise Presleyho v Gracelandu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Ten náhrobek najdete na zahradě jeho rezidence, ze které se stalo muzeum prodchnuté jeho hudbou a také druhý nejnavštěvovanější objekt ve Spojených státech po Bílém domě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 41 lety zemřel Král rokenrolu Elvis Presley. Někteří lidé ale věří, že stále žije. Více si poslechněte v reportáži Jana Kaliby.

Elvis Presley ho po prvních komerčních úspěších koupil pro sebe a své rodiče a přesně před 41 lety tady ve své koupelně zemřel na zástavu srdce. Tedy tak aspoň zní oficiální verze.

„Nerad to říkám, ale Elvis už opravdu není mezi námi, i když jeho duch je tu samozřejmě pořád. Tenkrát jsem ho před domem viděl v rakvi a můj otec, u kterého celý život nakupoval oblečení, říkal, že tam ležel celý vystrojený. Tady není úniku, už s námi prostě není. A jestli někdo věří, že je Elvis stále naživu, tak sní o bílých Vánocích, jak říkáme tady na jihu,“ ujišťuje Radiožurnál Hal Lansky, který se s Presleym znal osobně a tady v Memphisu mu teď patří zmíněný otcův podnik, který pro zpěváka po jeho celou kariéru šil oblečení.

Presleyho dům a muzeum Graceland | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Divoké teorie

Ovšem mezi Elvisovými fanoušky stále kolují mnohdy dost divoké teorie o tom, že „král“ je naživu a čím to lze dokázat. Pochopitelně tomu nevěří zdaleka všichni, jak se dá snadno ověřit mezi návštěvníky Gracelandu, jak se jmenuje Presleyho dům a muzeum.

Nezemřel, žije v paralelním vesmíru, věří fanoušci i 40 let po smrti Elvise Presleyho

Číst článek

Přece by se takovou dobu neschovával, dovídám se například. Jenže právě na tom je jedna z konspiračních teorií založena. Hovoří o tom, že Presley musel fingovat svou smrt, aby unikl té skutečné, protože byl zapleten do mafiánského případu vyšetřovaného FBI. Méně dobrodružné vysvětlení zní, že Elvis zkrátka potřeboval uniknout své slávě a žít klidněji.

Důkazy

Hal Lansky se s Presleym znal osobně a v Memphisu mu teď patří původně otcův podnik, který pro zpěváka po celou kariéru šil oblečení. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Lidi uvěří ledasčemu. Můj kamarád byl tehdy jedním z reportérů, kteří měli možnost vejít do místnosti a spatřit Elvise v rakvi, aby to zdokumentovali. Věřím mu na sto procent. Lokální zpravodajové pak vyšli ven a nemohli se shodnout na tom, co vlastně měl Elvis na sobě, tak se tam vrátili a nechali si znovu otevřít rakev, aby si to ověřili. Znám se taky s jeho spolužákem ze střední školy i s jeho fotbalovým spoluhráčem z té doby a ti mi vyprávěli hodně příhod, takže není pochyb o tom, že zemřel v roce 1977,“ říká o Presleym Jimmy Ogle, memphiský patriot a historik. Patří mezi ty, kteří se jen usmívají důkazům konspirátorů o tom, že Elvis svou smrt přežil.

A že jich není málo: z letiště v Memphisu prý v den jeho smrti odlétal jemu podobný muž a použil jeho oblíbený pseudonym. Podoba prostředního jména na Presleyho hrobě je prý záměrně zkomolená, což má být vzkaz, že svou smrt jen hrál.

V den svých 82. narozenin se loni vrátil do Gracelandu, své rezidence v Memphisu, a je coby tajemný muž v černých brýlích a s bílým plnovousem zachycen na fotce s ochrankou v pozadí. Nebo další oblíbený důkaz - shodou okolností se prý ocitl v záběru při natáčení letištní scény filmu Sám doma. Uvěřit tomu, že Elvis není mrtev, jde snadno, výběr z konspiračních teorií je opravdu pestrý.

Elvisův Cadillac Fleetwood z roku 1955 | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme