Unikátní záznam z doby protektorátu, o německé ofenzívě informuje Emanuel Moravec

Na jaře 1940 postupovala německá armáda severní a západní Evropou. Z jedinečné nahrávky si poslechněte, jak o konfliktu informuje Emanuel Moravec, tehdy ještě rozhlasový komentátor. Politickou kariéru v Protektorátu Čechy a Morava měl ještě před sebou.

archiv plusu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emanuel Moravec | Foto: Archiv Českého rozhlasu

„Stroje německých tankových sborů 20. května pronikly kolem řeky Sommy až na francouzské pobřeží. Jejich posádka otevřela horní poklop tanku a dívala se do dálky nad moře,“ popisuje Moravec v nahrávce z archivu Českého rozhlasu německou ofenzívu ve Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Emanuel Moravec v archivu Českého rozhlasu (repríza)

„Od ústí Sommy je k nejbližšímu pobřeží Anglie jen 160 kilometrů. Právě proti místu, kde německé tankové jednotky dospěly k pobřeží kanálu La Manche leží městečko Hastings, kde roku 1066 Vilém Normandský porazil anglosaského krále Harolda II,“ přidává Moravec historickou paralelu.

Moravec byl ministrem školství a lidové osvěty v protektorátní vlády, patřil k nejaktivnějším českým kolaborantům. Od března 1943 byl šéfem Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, v rámci kterého se podílel na indoktrinaci mládeže.

Veronika Kindlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme