Archeologové prohledávají v Etiopii ruiny starověkého města. Našli pozůstatky kostela ze 4.století

Archeologové na severu Etiopie objevili ruiny starověkého města včetně kostela, který pochází ze 4. století našeho letopočtu. Jedná se tak zřejmě o nejstarší trosky křesťanského svatostánku v zemi. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Addis Abeba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

archeologie (ilustrační foto) | Zdroj: pxhere.com | CC0 1.0,©

Nejstarší části města známého jako Beta Samatu jsou přitom už z 8. století před naším letopočtem. Archeologové na místě kromě ruin dalších budov objevili také keramické předměty, sošky, pozlacený prsten, přívěšek s křížem a další artefakty.

Většina města byla ale postavena v období Aksumského království, některé budovy jsou ale ještě starší. Vedoucí archeologického týmu Michael Harrower v této souvislosti uvedl, že Aksumská říše patří k nejstarším civilizacím na světě, ale na Západě o ní lidé moc neví.

Království Aksum se rozkládalo na území dnešní Etiopie a Eritreje zhruba od roku 100 před naším letopočtem do roku 960 našeho letopočtu. Ve 4. století našeho letopočtu se v něm prosadilo křesťanství. Říše měla čilé obchodní styky s Egyptem, Indií a Čínou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme