Před 95 lety zazněla na Radiožurnálu první sportovní reportáž, Josef Laufer komentoval zápas Slavie

Dnes je to přesně 95 let od chvíle, kdy v tehdejším Radiožurnálu zazněla první sportovní reportáž. 3. října 1926 ji z utkání Slavie s maďarskou Hungárií odvysílal Josef Laufer, který ale v té době působil jako funkcionář Slavie a ke komentování se dostal náhodou. Původní hlasatel Havel se totiž na zápas nedostavil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Laufer | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

„Byl jsem v šatně s mužstvem Hungárie. Náhle se rozlétly dveře a kolega z výboru na mě zahřmí ‚Pepíku, nic platné, musíš jít k mikrofonu,‘ a já říkám ‚Zbláznil jsi se? Copak já někdy mluvil do rádia?‘ Mráz mi přeběhl po zádech. Já a mluvit do rádia...,“ vzpomínal později Josef Laufer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 95 lety zazněla na Radiožurnálu první sportovní reportáž, zápas Slavie komentoval Josef Laufer

Přítomní píšící novináři komentování odmítli. Rozhlas proto požádal o tuto sílu doslova na poslední chvíli Slavii, protože jinak to prý bude ostuda její.

Josef Laufer fotbal coby mezinárodní sekretář slavistického klubu fotbalu rozuměl. Měl i novinářské zkušenosti, ale o rozhlasové práci toho moc nevěděl. 

„Byl jsem tehdy sice už posluchačem rozhlasu, ale s vysíláním zápasu jsem neměl nic společného kromě toho, že jsem jako jednatel pořádajícího klubu dal k vysílání jménem výboru souhlas,“ řekl Laufer.

Hned první reportáží se stal legendou. Josef Laufer by oslavil 125. narozeniny

Číst článek

Přesto šel Josef Laufer na svou komentátorskou pozici. Což byla budka postavená na tribuně asi 17 metrů nad úrovní hřiště a zhruba 14 od postranní čáry. Slavia o chystaném prvním přenosu věděla a tak neprodala vstupenky do sektoru, kde byla teď už Lauferova pozice, aby měl na svou práci klid.

„Vyběhl jsem rychle z kabiny po schodech tribuny nahoru a už jsem stál před mikrofonem. Poprvé tváří v tvář té obludě, která svým otvorem jako okem kyklopa hrozivě hledí a hypnotizuje toho, kdo se před ní octne jako obětní beránek,“ popisoval Laufer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu Sport, který se věnuje výročí první sportovní rozhlasové reportáže v Evropě

„Zde hřiště SK Slavia na Letné, u mikrofonu Radiožurnálu Josef Laufer.“ To byla vůbec první slova vyřčená do rozhlasového éteru z fotbalového zápasu v našich zemích. Škoda jen, že záznam se z první reportáže nedělal.

Po prvním poločasu ředitel rozhlasu vysílání ukončil s tím, že už nikdy žádný další přenos nebude. Posluchačům se ale reportáž tak líbila, že se dopisy a telefonáty dožadovali další. Rozhlas se koncesionářům podvolil a sportovní reportáž se stala nedílnou součástí vysílání Radiožurnálu, a to po celých 95 let.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme