‚Kvůli vodě jsem měl v domě díru.‘ Liberecký kraj si připomíná deset let od ničivých záplav

Před deseti lety zasáhla 81 obcí v Libereckém kraji ničivá povodeň, která si vyžádala pět lidských životů. Některé vesnice byly kompletně zničené a jejich obnova trvala roky. Celkové škody se vyšplhaly na osm miliard korun. Jednou z nejvíce poškozených obcí pak byly Heřmanice na Frýdlantsku.

Heřmanice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes si Oleška teče poklidně ve svém korytu, před deseti lety ale rozvodněná řeka smetla vše, co ji stálo v cestě. Poničila přes čtyřicet domů a vzala si i jeden lidský život. „Voda byla až na verandě, a najednou začala klesat. Venku jsem pak viděl, že mám díru v domě,“ vzpomíná pan Jiří Listopad, kterému voda vzala polovinu domu. Přesto ho neopustil. „Sednul jsem si na seník a jen jsem koukal,“ dodává s tím, že auto se mu podařilo zachránit jen díky tomu, že jej uvázal na zahradě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jany Pšeničkové o vzpomínkách na ničivé povodně z roku 2010

Vzpomínky místních lidí jsou stále ještě živé. „Byli jsme tady, ale utekli jsme včas s autem k sousedům. Most se ucpal a všechno, co se zbouralo, šlo přes naší zahradu, a náš dům stál přímo v cestě. Síla proudu ho pak zbourala,“ popisuje situaci během povodní Anna Kopalová.

„O půl 10 jsem žádal operačního důstojníka o evakuaci asi dvanácti lidí vrtulníkem. Čtyři lidi jsme vytáhli ve vodě a ostatní zůstali v domě. Nejhorší situace byla u paní, kde se dům bortil a ona byla na střeše,“ líčí dramatické okamžiky starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný (Starostové pro Liberecký kraj).

„Většinu škod na krajských silnicích a na tocích se podařilo odstranit v roce 2013. Kraj do oprav silnic investoval díky podpoře ze státního rozpočtu miliardu korun. Mosty, které už nemají pilíře, nebo nově postavené opěrné zdi zafungovaly,“ uvedl hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj.

Že jsou protipovodňová opatření v kraji účinná potvrdily i letošní záplavy, které na Frýdlantsku způsobily jen minimální škody.

Jana Pšeničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme